- Úvod
- Odborné články
- GRAFE pomáhá eliminovat problémy nežádoucích tokových čar již v rané fázi
GRAFE pomáhá eliminovat problémy nežádoucích tokových čar již v rané fázi
Plasty s metalickými efekty v současnosti představují důležitý designový prvek, například na pohledových dílech automobilů, v nábytkářském průmyslu, elektronice či ve spotřebním zboží. Durynská společnost GRAFE se sídlem v Blankenhainu má v této oblasti rozsáhlé odborné znalosti.
„Často stojíme před výzvou, že zákazník má již hotovou formu a my mu pak máme dodávat masterbatch, která nezpůsobuje tokové linie. Jelikož toto ale závisí na formách, není to pak zcela možné,“ vvysvětluje pracovník prodejního oddělení Thomas Beer.
Proto je nutné know-how odborníka na barvy uplatňovat již v rané fázi. „Dává smysl zapojit nás, jakožto dodavatele masterbatchů, do projektu a tím nám umožnit podílet se na konfiguraci formy,“ vysvětluje Beer. „Jelikož nám naše zkušenosti umožňují přispívat svými podněty již ve fázi vzorkování, je možné formu a masterbatch optimálně sladit a výsledkem může být dokonalý koncový produkt,“ říká odborník na barvy.
Zejména při použití kovových pigmentů je odpovídající technická kompetence zásadní. „Díky svým zkušenostem můžeme společně s výrobci vstřikovaných dílů stejně jako výrobci forem přispět k odstranění nežádoucích efektů, jako jsou studené spoje či barevné šmouhy. Tyto vznikají podsoustružením či šroubovými prohlubněmi. Kromě toho stále pracujeme na vylepšování receptur našich masterbatchů, abychom optimalizovali jejich tokové chování a dosáhli lepšího uspořádání flitrových částic,“ vysvětluje Beer.
Beer a spol. již úspěšně realizovali dva projekty se zákazníky z automobilového průmyslu, na kterých se firma GRAFE podílela již od vzorkování formy, a mohla díky tomu dosáhnout vynikajících výsledků. Beer k tomu uvádí: „První projekt zahrnoval iO vstřikování vnitřních pohledových dílů do stávající formy s vícero novými barvami. Z důvodu teplotních rozdílů ve formě docházelo k nepřípustným odchylkám. Nastavili jsme stroj tak, že přes dva vtoky jsme měli dvě různé teploty a tím dostali díly, se kterými byl zákazník velmi spokojen.“
Druhý projekt se týkal pohledového dílu pro kovové optické přístroje. „I přes analýzu toku taveniny docházelo k výskytu nežádoucích tokových čar v kaskádově vstřikovaném dílu, který nejprve měl sedm vstřikovacích bodů,“ vysvětluje Beer. „Po rozsáhlých optimalizacích nám naši odborníci navrhli, abychom přešli ke třem vtokům. Kromě toho jsme použili optimalizovanou variantu masterbatche s vylepšenými vlastnostmi toku a a ideálním rozložením kovových pigmentů, takže jakost dílu konečně splnila očekávání zákazníka.“
GRAFE na veletrhu K2019, 16.–23. října 2019, pavilon 6, stánek E75–E77.
- autor:
- GRAFE Advanced Polymers GmbH