Výroba dilatačních pomůcek v MCAE Systems

Výroba dilatačních pomůcek v MCAE Systems

Mladá začínající designérka Kristýna Karpalová založila projekt nazvaný Neoway s cílem navrhnout dilatační pomůcku pro ženy s gynekologickými problémy, kterou jako studentka designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze připravila v rámci svojí bakalářské práce. Společnost MCAE Systems tento zajímavý záměr podpořila a přispěla k jeho úspěšné realizaci.

Kristýna se otevřeně hlásí ke svému zdravotnímu problému, vývojové vady dělohy a pochvy označované jako MRKH syndrom, a upozorňuje na fakt, že trh nenabízí adekvátní pomůcky pro léčbu dilatační terapií. Sama se snaží jít příkladem tím, že sbírá informace od odborníků, překládá odborné studie, komunikuje s pacienty a celkově se snaží co nejvíce samovzdělávat. Připravila tak platformu pro ostatní ženy, které mají stejný problém.

Dvě technologie – vakuové lití do silikonu i 3D tisk

Cílem návrhu bylo vytvoření sady dilatačních pomůcek pro použití před i po operaci a vyjádření podpory dalším pacientkám.

Kristýna za MCAE Systems přišla s vytištěnými plastovými prototypy a prosbou o zhotovení vhodné silikonové formy pro odlití ve vakuu. Rovněž dodala pro modely uvažovaný silikon nízké tvrdosti, který potřebovala otestovat. Následovala konzultace s technology z MCAE Systems, kteří navrhli materiál s vhodnější tvrdostí. Po vytvoření formy a následném odlití modelů vzniklo několik tvarových i materiálových prototypových variant, jejichž vhodnost byla konzultována s pacientkami. Odlitky ze silikonu pak prošly dalším testováním a projekt získal profesionální charakter. Uspěl také v soutěži Social Impact Award 2020, kde byl zařazen do desítky nejlepších projektů.

Neoway projekt
 

Pro porovnání jednu sadu modelů vytvořila MCAE Systems prostřednictvím 3D tisku. Modely si vytiskli technologií PolyJet na profesionální 3D tiskárně Stratasys J735 (dnes inovovaný model Stratasys J850 Prime), přičemž tisk trval zhruba 14 hodin. Tato multimateriálová tiskárna, byla nejvhodnější volbou pro zhotovení kombinovaných dílů z pevných i pružných materiálů v jedné tiskové úloze. Díky přednastaveným kombinacím lze získat velké množství dalších digitálních materiálů (např. různé tvrdosti pryží či barevné odstíny). Toto široké spektrum použitých materiálů umožňuje vytvářet realistické modely s různou geometrií i s různými mechanickými a vzhledovými vlastnostmi.

MCAE_Neoway
 

Pro 3D tisk zvolili pevný materiál VeroWhite a pružný, měkký Agilus 30 White simulující gumu, vše v hodnotě stupnice tvrdosti Shore 40 nebo 60. Pomocí 3D tisku se podařilo efektivně, spolehlivě, ale především velice rychle vytvořit přesné prototypy, které odpovídaly představě designérky.

Hlavní je nevzdávat se

Návrh této pomůcky byl vytvořen díky iniciativě pacientek, které tento produkt potřebují k dennímu použití. Kristýna se snaží pacientky podporovat i mentálně, aby nepropadaly skepsi. Na instagramovém profilu pravdivě, ale s nadhledem poukazuje, s čím vším se ženy s tímto onemocněním musí vypořádat. Autorka si je vědoma, že tyto problémy mohou významně narušit sebevědomí žen a ztížit tak jejich fungování ve společnosti, protože ženy se mnohdy neodváží se svým problémem svěřit. Proto se snaží toto tabuizované téma prolomit.

Více o celém projektu Neoway se můžete dozvědět na stránkách www.neo-way.com nebo na instagramovém profilu mkrh.neoway.

  • autor:
  • MCAE Systems, s.r.o.


Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník