Vliv temperace vstřikovacích forem na kvalitu a cenu výstřiků z termoplastů (část 2.)
Pod pojem temperace vstřikovacích forem zahrnujeme ochlazování nebo ohřev tvářecích částí forem pomocí temperačního média na požadovanou teplotu před začátkem výroby a udržení této pracovní teploty během cyklického vstřikování v požadovaném tolerančním rozmezí. Při temperaci dochází k tuhnutí polymerní taveniny a chlazení výstřiku, přičemž tento proces začíná již během vstřikovací fáze – plnění tvarové dutiny formy taveninou, pokračuje během dotlakové fáze, kdy se kompenzuje smršťování výstřiku a trvá až do okamžiku otevření formy a vyhození výstřiku z tvarové dutiny.
Konstrukce výstřiku odpovídající požadavkům na technologičnost konstrukce výstřiků z termoplastů, konstrukce a výroba formy, včetně, z pohledu požadavků na jakost příslušného dílu, optimalizované parametry vstřikování, jsou rozhodujícími faktory pro zajištění kvality, doby výrobního cyklu a tím ceny výstřiku.
Jedním z rozhodujících faktorů, jak již bylo uvedeno, ovlivňujících cenu a tím i hospodárnost výroby výstřiků z plastů je koncept – násobnost, systém vtokového rozvodu, průběh dělících rovin atp. a vlastní provedení – přesnost, tuhost atd. vstřikovací formy.
Je proto mnohdy nevysvětlitelné, proč příslušní pracovníci nechápou, že „nadhodnota“ vložená do formy se v konečném důsledku zaplatí ve snížení ceny výstřiku a ve zvýšení konkurenceschopnosti příslušné vstřikovny. Problém vidím v tom, že při vyhodnocování nabídek, kdy v nabídkách jsou obsaženy technicky lepší i horší formy, lepší obvykle s vyšší pořizovací cenou, se neprovede provozně-technicko-ekonomické posouzení. Obvykle je upřednostňován cenový pohled a dobré technicky vyspělé nabídky z výběrového řízení vypadnou. Tak dochází k tomu, že pro mnohé nákupčí je převládajícím argumentem nižší cena a tedy ne technicky lepší forma, respektive konstrukční kancelář a nástrojárna. Do rozhodovacího procesu,samozřejmě, vstupuje i erudice nákupčích a jejich nadřízených.
Při všech uvedených faktech, stále platí, že rozhodující vliv na cenu výstřiku má jeho návrh, konstrukce a materiál. Celá řada vstřikoven ale dostává již hotové formy a v takovém případě o zisku nebo ztrátě při výrobě výstřiků rozhoduje vstřikovací forma, o jejíž konstrukci budoucí výrobce výstřiků nemá mnohdy relevantní informace. Přitom vtokový systém, navržený a ve formě realizovaný způsob temperace a chlazení, a to i u forem již dříve uvolněných do sériové výroby, může mít závažné problémy – doba cyklu je delší než předpokládaná při stanovení ceny výstřiku, výstřiky i přes odbornou péči a optimalizaci technologických parametrů neodpovídají požadavkům na jakost stanoveným pro daný díl – přetoky, propadliny, studené spoje, celkový vzhled, rozměry mimo určené tolerance, deformace atp.
Z rozboru vad výstřiků je možno vysledovat velmi častou, ale ne vždy diagnostikovanou příčinu, kterou je nesprávné a danému výstřiku neodpovídající provedení temperačního systému formy. K vadám, které byly vloženy do procesu výroby již při konstrukci výstřiku a formy, často přistupuje i neodborná péče o temperační a chladící systém vstřikovny. O usazeninách již byla zmínka na jiném místě, ale kromě čistoty a těsnosti systémů je potřeba věnovat pozornost i hadicovým nebo trubkovým propojením, rychlospojkám atd.
Na tomto místě je opět nutno zopakovat známou skutečnost, že přibližně 70% výrobních nákladů a tedy ceny výrobku je předurčeno ve fázi jeho vývoje a konstrukce. Z toho vyplývá, že při chybné konstrukci výstřiku a formy je obvykle větší možnost vzniku problémů a škod, které i při dobré odborné znalosti pracovníků vstřikovny a důsledné optimalizaci procesu vstřikování již nelze odstranit nebo alespoň minimalizovat. K tomu je třeba vzít v úvahu, že ne všechna vstřikovací pracoviště mají odborné pracovníky na rozumné odborné úrovni.
Obecně, z pohledu temperace lze konstatovat, že pro docílení rovnoměrné a reprodukovatelné kvality výstřiků, při jejich, pro obě strany – výrobce, odběratel – výhodné ceně, je bezpodmínečně nutné zajistit možnost ovlivnit teplotu stěny tvarových dutin formy.
Cílem konstrukce temperačního systému formy musí být dodržení teploty povrchu tvarových dutin formy pro výstřiky z amorfních plastů v rozmezí ±5°C a pro částečně krystalické plasty v rozmezí ±10°C, s tím, že nejvyšší prioritou, i u výstřiků s rozdílnými tloušťkami stěn, je homogenní a symetrické odvádění tepla. Optimální odvod tepla z výstřiků do formy a jejího temperačního systému je zajištěn tehdy, pokud temperace formy je schopna v jeho každém místě, respektive povrchu tvarové dutiny formy, odvádět lokální obsah tepla v době chlazení dílu. Je-li chlazení nehomogenní a nesymetrické, obvykle dojde k deformaci výstřiku.
U dílů s rozdílnou tloušťkou stěn musí temperační systém zohlednit tyto skutečnosti: partie výstřiku s velkou tloušťkou stěny mají vyšší tepelný obsah než části výstřiku s menšími tloušťkami. Temperační systém formy by měl být zkonstruován tak, aby toto zohlednil a z míst o větší tloušťce stěny zajistil větší odvod tepla než z oblastí s menšími tloušťkami. Uvedený požadavek je možno splnit pouze s víceokruhovými temperačními systémy forem se správně, s ohledem na tloušťku stěn výstřiku, dimenzovanými kanály a jejich vzdálenostmi od stěny tvarové dutiny formy a mezi jednotlivými kanály, s nasazením konformního chlazení, s využitím vložek s vysoce tepelně vodivých materiálů a pod.
Při definici podmínek správné temperace forem nesmíme zapomenout na formy osazené horkými rozvody, kdy pro bezproblémový a bezporuchový chod horkých systémů je nejdůležitější možnost ovlivňovat teplotu formy v oblasti ústí horkých trysek. Tyto partie forem by měly být opatřeny vlastním temperačním okruhem umožňujícím nastavení správné provozní teploty ve styku horké trysky s výstřikem nebo vtokovým studeným rozvodem a tím umožnit pracovníkům technologie regulovat proces plnění formy polymerní taveninou.
Závěr
V předešlé kapitole jsme se zabývali zejména temperačními systémy forem, přičemž neméně důležitým faktorem je i správný temperační přístroj, který by měl zajistit, že v celém temperačním systému formy, ve všech jeho okruzích, dochází k turbulentnímu proudění vody. O tom zda voda v kanálech proudí správně turbulentně nebo nevhodně laminárně rozhoduje hydraulický průměr kanálu – má být co největší a rychlost proudění v kanálu, opět musí být i přes hydraulické odpory co nejvyšší. Způsob proudění vody, kdy čerpadlo musí překonávat hydraulické odpory v temperačním systému, rozhoduje i o účinnosti temperačního systému jako celku, včetně jeho energetické náročnosti.
Toto konstatování je možno podpořit následujícím příkladem. Chceme-li zachovat dobu cyklu, potom při snížení rychlosti proudění vody z 3,4 m/s na 1,8 m/s se musí snížit teplota chladící vody ze 17,2°C na 12,7°C, což je energeticky náročné a tedy i drahé. Pokud by k tomu nedošlo, cyklus výroby se prodlouží. Při zachování rychlosti proudění a snížení teploty chlazení dojde ke zkrácení doby výrobního cyklu.
S temperancí, respektive s přenosem tepla mezi taveninou a následně výstřikem a formou výrazně souvisí a její účinnost ovlivňuje i optimalizace rozměrů ústí vtoku, případně jeho zaústění do výstřiku. Ústí vtoku musí být umístěno do stěny s velkou tloušťkou stěny, aby nedošlo k předčasnému zamrznutí ústí nebo stěny a tedy nemožnosti působit dotlakovou fází na rozměrové parametry výstřiků.
Průřez ústí vtoku, jak bylo uvedeno, výrazně ovlivňuje působení dotlakové fáze, tj.kompenzaci objemové kontrakce nebo-li smrštění. Při předčasném zamrznutí ústí vtoku nebo stěny výstřiku do něhož je ústí umístěno, může dojít ke vzniku odporu proti vedení tepla. Odpor je dán vzduchovou mezerou mezi plastem a stěnou tvarové dutiny formy. Suchý vzduch v rozmezí teplot 0 až 200 °C má součinitel vedení tepla 0,024 až 0,039 W/m/K.
První část ZDE»
- autor:
- Lubomír Zeman, Plast Form Service s.r.o., foto: ilustr./ Svoboda s.r.o.