- Úvod
- Odborné články
- Ter Hell Plastics - Projekt technologie dlouhých vláken s iniciativou thermoPRE® Technické univerzity Chemnitz
Ter Hell Plastics - Projekt technologie dlouhých vláken s iniciativou thermoPRE® Technické univerzity Chemnitz
Vzorové zařízení na výrobu termoplastických vlákny vyztužených prepregů, které bylo vyvinuto regionálním rozvojovým centrem thermoPRE®, vstupuje do zkušební fáze.
Rok 2015 byl pro společenství thermoPre® v regionu Chemnitz značně rozhodující: do konce roku 2015 byl uveden do provozu nový technologický koncept k přímé impregnaci vláken. V tříletém výzkumném projektu (rozvojového centra thermoPRE®) bylo jako cíl stanoveno vytvoření nové technologické platformy. Tato se vyznačuje kombinací procesních kroků, připravou textilních vyztužovacích struktur, kompaundací/modifikací termoplastické matrice, impregnací/konsolidací, konfektováním a manipulací s termoplastickými prepregy v jednostupňovém systému přímého zpracování.
Spojením mezioborového know-how z různých oblastí strojírenství a výroby zařízení, nástrojů a forem, zpracování plastů, jakož i textilní a materiálové techniky, byla vyvinuta termoplastická technologie předlisování, která garantuje cenově podstatně výhodnější výrobu vysoce výkonných kompozitů. Teoretické základy pro vývoj takové technologie byly vyvinuty na technické univerzitě Chemnitz.
Prostřednictvím iniciativy univerzity, profesorů lehkých konstrukcí a zpracování plastů vzniklo široké společenství zástupců hospodářství a vědy, které se skládá z 19 společností a 3 výzkumných zařízení.
Společný výzkum v rozvojovém centru thermoPre ® se koncentruje především na sjednocení procesních fází, které dosud probíhaly úplně odděleně, do kontinuálně pracujícího jednostupňového zařízení s přímým zpracováním.
Centrální procedurální úkol přitom spočívá v realizaci procesní fáze impregnace s cílem úplného proniknutí, jakož i nastavení produktových a aplikačně-specifických kvalit impregnace. V prototypové počáteční fázi mohou být znázorněny následující parametry: 400 mm pracovní šířka, rozdílné matricové systémy, tloušťka materiálu od 0,18 do 3 mm, integrovaná koncepce provazců přes zapříčení vláken až po zatěžovací contitapingu (kontinuální páskování).
Dipl.-Ing. Bernd Weise a diplomovaný technik Hans-Joachim Knobloch (TU Chemnitz) na zařízení jednostupňového přímého zpracování, vyvinutého v rámci rozvojového centra thermoPre®, v demonstrativním centru TU Chemnitz |
S novým materiálem thermoPre® jsou možné aplikace ve všech průmyslových oblastech a sahají od konstrukčních dílů automobilového průmyslu, vystavených nárazům, přes moduly pro zařízení větrných elektráren, až po komponenty interiérového čalounění při stavbách kolejových vozidel. Speciálně v oblasti stavby vozidel záleží na vysoké stabilitě při silných zátěžích a pokud možno co nejmenší hmotnosti. Příkladem může být nosník motoru VW e-Golf, u kterého mohlo dojít, ve srovnání s reálnou součástkou z hliníkového odlitku a ocelového plechu, ke snížení hmotnosti o 35% a snížení nákladů o cca 30%.
Nosník motoru VW e-Golf |
Iniciativa thermoPre® je propojením k projektu technologie dlouhých vláken s vysoce výkonnými kompaundy, ke kterému uzavřely technická univerzita Chemnitz a společnost TER Plastics POLYMER dohodu. Protože jsou požadavky na technologii až po vytlačování kompoundů velmi podobné požadavkům na technologii, použitou u thermoPre, mohou být přes kooperaci mezi TU Chemnitz a společností TER Plastics POLYMER GROUP navázána know-how a využívány synergie. Do budoucna má být část produktového předvývoje prováděna firmou TER Plastics pro náročné produkty LFT ve spolupráci s katedrou lehkých konstrukcí na TU Chemnitz. V neposlední řadě tím bude také zrychlen plynulý přechod z granulátů LFT k výrobě pásků.
Kontakt:
Martin Židlík, Regional Sales Manager Czech Republic & Slovakia
+420 724 921 541
zidlik@terhell.de
TER Plastics Polska Sp. z o.o. »
- autor:
- thermoPRE®