Technologie s potenciálem růstu: Společnost BGS Beta-Gamma-Service znovu získala ocenění v soutěži TOP 100 innovator
Společnost BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG, která se specializuje na radiační sterilizaci a radiační síťování, se již podruhé za sebou úspěšně zúčastnila inovátorské soutěže TOP 100.
Tato středně velká společnost se sídly v německých městech Wiehl, Bruchsal a Saal an der Donau se prosadila v oblasti vědeckého přínosu mezi podniky o velikosti B (51 až 200 zaměstnanců), zejména v kategorii „Opatření pro inovaci a podporu vrcholového managementu“. Tato společnost, jejíž technologie mimo jiné zahrnují sterilizaci lékařských zařízení a zlepšování vlastností plastů, se aktuálně podílí na mnoha projektech v oblasti vývoje lehkých konstrukcí a recyklace.
Tento dvojnásobný top inovátor je považován za německého lídra v oblasti zpracování produktů pomocí urychlených elektronů (záření beta) a záření gama. Ionizující záření ničí mikroorganismy a vytváří sterilní podmínky. Citlivé a jednorázové lékařské produkty, jako například zkumavky na odebranou krev, lze tímto způsobem sterilizovat po paletách přímo v koncovém balení těsně před distribucí, bez vzniku časových prodlev.
Méně známá je pak možnost využívat záření pro zlepšení vlastností plastů. Díky radiačnímu síťování dosahují vlastnosti spotřebních a technických plastů vyšší úrovně za pouhých několik sekund. Životnost a odolnost takto zpracovaných součástí je vyšší – drahé vysoce výkonné plasty, jejichž zpracování je náročnější, pak lze využít pouze v určitých vybraných aplikacích. Toto je výhoda zejména pro automobilový průmysl a stavební stroje, kde se plasty uplatňují v čím dál větší míře jakožto materiál snižující hmotnost, a tím také spotřebu energie.
Co se týká inovací v budoucnu, spatřuje generální ředitel Dr. Andreas Ostrowicki výrazný potenciál v oblasti nahrazení materiálů takto upravenými plasty například v motorovém prostoru vozidel nebo v palivových článcích. „V oblasti radiačního síťování aktuálně probíhá mnoho výzkumných projektů. Ať se jedná o snižování hmotnosti a lehké konstrukce, komponenty silnoproudých zařízení, baterie, či o nové výrobní procesy, všude platí, že používané materiály jsou vystavovány vysokým teplotám a musí odolávat extrémním podmínkám. Radiační síťování může představovat řešení pro mnohé aplikace jak dnes, tak v budoucnu.“ Soutěž TOP 100 innovator klade stále větší důraz na udržitelnost. V tomto směru BGS aktuálně spolupracuje s technickou univerzitou v Berlíně, s University of Aalen a s dalším partnerem v oblasti nylonových polymerů na nových procesech v oblasti mechanické recyklace radiačně zesíťovaných termoplastů. První výsledky očekáváme v roce 2021.
- autor:
- BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.