Stratasys přináší tři radikální inovace v aditivní výrobě

Stratasys přináší tři radikální inovace v aditivní výrobě

Společnost Stratasys, která je světovým lídrem v řešeních pro 3D tisk z polymerních materiálů, představila tři nové 3D tiskárny, které společně výrazně zasáhnou do multimilardového trhu výroby dílů pro koncové použití. Společným rysem těchto systémů je rychlejší přechod od tradiční k aditivní výrobě v oblasti malých a středně objemných sérií. Všechny nové produkty má již nyní v nabídce společnost MCAE Systems.

Společným rysem těchto systémů je rychlejší přechod od tradiční k aditivní výrobě v oblasti malých a středně objemných sérií. Všechny nové produkty má již nyní v nabídce společnost MCAE Systems.

CEO společnosti Stratasys Dr. Yoav Zeif vnímá tento pokrok jako urychlení éry označované jako Aditivní výroba 2.0, která na globální úrovni přináší výrobním firmám větší flexibilitu.

„Převratné změny, které dnes sledujeme na obou stranách dodavatelských řetězců mezi dodavateli a zákazníky jasně odhalují, že stávající status quo nefunguje. Aditivní výroba poskytuje firmám naprostou flexibilitu při rozhodování, kdy, kde a jak budou vyrábět díly. Proto jsme odhodláni být dodavatelem kompletních řešení pro 3D tisk z polymerů pro naše zákazníky z celého světa.“

Více než 25 % tržeb společnosti Stratasys v loňském roce představovaly příjmy z výrobních aplikací. Do budoucna by tržby z tohoto segment měly dle odhadů Stratasysu růst rychleji než ostatní oblasti firemního portfolia, jež zahrnuje hardware, software, materiály a služby pro 3D tisk. Růst segmentu výrobních služeb by měl v roce 2022 dosáhnout 20 % meziročně.

Stratasys Origin One přichází s 3D tiskem pro detailní a složité díly

Díky rychle zvládnuté akvizici společností Stratasys a Origin již nyní představili novou 3D tiskárnu Origin One, která je určená pro výrobu koncových dílů. Tato 3D tiskárna využívá originální technologii P3™ a speciální softwarovou architekturu pro výrobu dílů v sériích širokého rozsahu. Z nabídky certifikovaných materiálů od třetích stran, které se vyznačují skvělou přesností, úrovní detailu, povrchové kvality a  opakovatelností. Tato technologie v kombinaci inovací hardwaru umožnila firmě Stratasys optimalizovat prakticky všechny prvky systému, který je v nové verzi spolehlivější a výkonnější. Díky připojení do cloudu se navíc uživatelé této 3D tiskárny dočkají také dalších vylepšení do budoucna.

Produkty z 3D tlačiarne Stratasys Origin One  
  

„Vždycky nám extrémně záleželo na velmi vysoké přesnosti a opakovatelnosti při 3D tisku konektorů, které vyžadují přesnost v setině mikrometrů,“ řekl Mark Savage, vedoucí globálního centra aditivní výroby ve společnosti TE Connectivity, která je světovým lídrem ve výrobě konektorů a senzorů a zároveň dlouholetým zákazníkem společností Stratasys a Origin.

„Stratasys a Origin jsou pro nás skvělí partneři, kteří nám pomáhají dosahovat našich cílů a demonstrují možnosti využívání aditivní výroby v sériích, které čítají desítky tisíc dílů. Dnes vidíme, že se hardware, software a materiály od Stratasys skutečně dostávají do sféry sériové výroby, kterou dokážeme využít. Věříme, že jsem díky tomu schopni pružněji a nákladově efektivněji reagovat na poptávky vedoucích světových výrobců z odvětví automobilového a leteckého průmyslu, kteří využívají naše produkty.“

Stratasys interně odhaduje, že do roku 2025 existuje tržní potenciál v objemu 3,7 miliardy USD ve kterém je v rámci výrobních segmentů automobilový průmysl, spotřební zboží, zdravotnické přístroje, dentální aplikace a výroba nástrojů. To je řada příležitostí pro technologii Origin One.

Nová 3D tiskárna H350 s technologií SAF

Stratasys představil také první 3D tiskárnu z nové řady H Series™, která představuje samostatnou výrobní platformu. Díky použití technologie SAF umožňuje nová 3D tiskárna H350 sériově vyrábět díly pro koncové použití. Je navržena tak, aby výrobcům umožňovala dosahovat konzistentní produktivity a konkurence schopné a zároveň predikovatelné ceny za vyrobený díl, s kompletní kontrolou výroby tisíců dílů. Samotná 3D tiskárna H350 využívá nejméně tucet rozličných dílů vyrobených technologií SAF. 3D tiskárna H350  je od počátku roku 2021 v testovacím režimu používána několika centry služeb 3D tisku a výrobci v Evropě, Izraeli a USA.

Očekává se, že k zákazníkům začne být standardně dodávaná od podzimu letošního roku. Aplikace takto tištěných dílů zahrnují například výrobu krytů, konektorů, kabelových držáku, krytů elektroniky a potrubní vedení.

„Máme ambiciózní plány, pokud jde o růst našeho businessu, a věříme, že, Stratasys H350 může v našem růstu představovat klíčový prvek,“ řekl Philipp Goetz, majitel firmy Goetz Maschinenbau, německý dodavatel výrobních služeb. „Získali jsme poptávky po výrobě, jak velkých dílů, tak po několika menších sériích řádově stovek dílů. Nadchlo nás jakého výkonu lze s technologií SAF dosáhnout při konzistentní výrobní produktivitě. Tento systém se navíc ukázal být velmi spolehlivý.“

Pro systémy řady H Series používá Stratasys certifikované materiály od dalších dodavatelů. Výchozím materiálem je Stratasys PA11, což je plast s biologickým základem, vyrobený z ricinového oleje.“

Produkt z 3D tlačiarne H350 s technológiou SAF 
  

 Zjednodušená práce s velkými díly díky FDM 3D tiskárně F770

Třetím právě představeným systémem je 3D tiskárna Stratasys F770, která staví na špičkové reputaci značky Stratasys v oblasti opakovatelnosti a spolehlivosti díky používání průmyslových FDM technologií. S primárním určením pro velké díly je tato nejnovější FDM 3D tiskárna vybavena nejdelší plně vyhřívanou stavební komorou na trhu a velkorysým stavebním objemem 0,34 m3.

Tento nový systém, jehož cena činí méně než 100 tisíc amerických dolarů, je určen pro výrobu prototypů, přípravků, upínadel a nástrojových aplikací vyžadujících použití standardních termoplastů. Postrpocesing je zjednodušen díky rozpustnému materiálu podpěr, přičemž pracovní postupy jsou optimalizovány prostřednictvím softwaru GrabCAD Print.

 

3D tlačiareň F770 
  

Jedním z prvních uživatelů 3D tiskárny Stratasys F770 je americká společnost Sub-Zero Group, která vyrábí luxusní zboží. Ředitel vývojové laboratoře Doug Steindl si pochvaluje, že jsou díky tomuto zařízení schopni vyrábět si v rámci vlastního podniku rozměrné díly, díky čemuž ušetří až 40 % nákladů.

„Naše laboratoř 3D tisku se potýká s novými typy výrobků každých šest týdnů. Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak si s tím poradit, je vyrábět co nejvíc věcí in-house. A tiskárna F770 nám přesně toto dopřává.“

  • autor:
  • MCAE Systems, s.r.o.


Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Nejbližší výstavy a semináře

Plastikářský slovník