- Úvod
- Odborné články
- Stäubli nabízí řešení pro nabíjení vozidel AGV a AMR
Stäubli nabízí řešení pro nabíjení vozidel AGV a AMR
Automaticky naváděná vozidla (AGV) a autonomní mobilní roboty (AMR) jsou neviditelnými hrdiny skladů a výrobních hal. Zajišťují bezproblémovou a efektivní přepravu těžkých předmětů, polotovarů nebo hotových výrobků, čímž odlehčují pracovníkům ve skladech a výrobě. Aby však mohly plnit svůj důležitý úkol, je nezbytná nabitá baterie.
Protože baterie je jednou z drahých a důležitých součástí AGV/AMR, je proto klíčové spolehlivé řešení nabíjení, aby nedocházelo k přerušení provozu a poškození baterie.
Vozidla AGV a AMR se používají především v průmyslovém prostředí, kde je třeba přepravovat těžké materiály na dlouhé vzdálenosti v rámci budovy, například ve skladech nebo výrobních halách. Buď se řídí vlastními senzory, nebo sledují předem definované cesty, ať už prostřednictvím linek, podlahových kabelů nebo dokonce rádiových vln. Skutečná výzva však spočívá v definování řešení pro dobíjení baterií. Musí být možné procesy nabíjení plynule integrovat do pracovního procesu, aby nedocházelo k větším přerušením. K tomu existují různá řešení, jako je výměna baterií, automatické a příležitostné nabíjení a automatická výměna baterií. Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody.
Různá řešení nabíjení
Výhodou výměny baterií je, že AMR/AGV je rychle připraven k dalšímu použití. Vyžaduje však obsluhu, která musí provést ruční výměnu a nabít vybitou baterii v nabíjecí stanici. Automatická výměna akumulátorů naproti tomu umožňuje plně automatický proces výměny a nabízí alternativu k ruční výměně. Pro automatickou výměnu jsou však nutná další infrastrukturní opatření, která předpokládají výměnu a nabíjení vedle systému AMR/AGV.
Dalším řešením nabíjení je automatické a příležitostné nabíjení. Jeho výhodou je, že ho lze díky dobrému plánování bezproblémově začlenit do pracovního procesu. Není nutná žádná manuální asistence a stačí pouze jedna nabíjecí stanice, ke které mohou AMR/AGV přistupovat, kdykoli se naskytne příležitost, aniž by došlo k přerušení pracovního procesu. Díky tomu a stále se zvyšujícím nabíjecím proudům není nutná výměna baterií a řešení automatického a příležitostného nabíjení se využívá stále častěji.
Malé komponenty s velkým dopadem
Při bližším pohledu na proces automatického a příležitostného nabíjení je třeba věnovat zvláštní pozornost dokovacímu zařízení na nabíjecí stanici.
Základní kontaktní technologie společnosti Stäubli nazvaná MULTILAM zajišťuje spolehlivé spojení, které nabízí minimální kontaktní odpor a vysoký počet cyklů párování. Díky svému kompaktnímu tvaru vyžaduje konektor méně místa a je lehký. Řešení lze plně přizpůsobit aplikačním potřebám zákazníka, ať se jedná o vysoký přenos proudu,velikost, materiál a možnosti umístění dalších modulů (datový, pneumatický, kapalinový atd.), a proto nabízí vysokou flexibilitu. Řešení Stäubli pro vysoké vychýlení umožňuje absorpci radiálního a úhlového vychýlení během procesu připojení. Pro proces automatického připojení musí být dokovací zařízení navrženo tak, aby kompenzovalo případnou nesouosost mezi vozidlem a konektorem nabíjecí stanice a umožnilo tak hladký proces nabíjení. Trh vyžaduje vyrovnání až do +/- 10 mm, ale stávající řešení nabízejí pouze omezené vyrovnání. Pro splnění tohoto požadavku vyvinula společnost Stäubli Electrical Connectors řešení pro své konektory, které tuto kompenzaci umožňují.
Další funkce:
- až do +/-10 mm nesouososti v osách X a Y
- úhlová nesouosost až do 3°
- Možnost různých velikostí a montáží (panel nebo pouzdro)
- LMFB (Last Mate First Break)
- Kompaktní design
- Polymerový materiál
- Kompatibilní s CombiTac uniq a direqt
- Kontaktní technologie MULTILAM
- autor:
- Stäubli Systems, s.r.o.