- Úvod
- Odborné články
- Ruku v ruce s robotem Stäubli
Ruku v ruce s robotem Stäubli
S novou řadou robotů TX2 a kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem.
Nejnovější technologický vývoj – zejména v oblasti senzorů a mechatroniky – nyní konečně umožňuje používat roboty ve výrobě i bez ochranné bariéry a otevírá tak cestu pro efektivní přímou spolupráci mezi strojem a člověkem. Na mnichovském veletrhu Automatica představilo Stäubli funkční řešení pro tuto spolupráci v podobě nové řady robotů TX2 a nové generace kontroléru CS9. Celá řada integrovaných bezpečnostních systémů nabízí velmi vysokou úroveň bezpečnosti a poskytuje tak spolehlivou ochranu pro pracovníky i vybavení.
Safe Speed a Safe Stop pro bezproblémovou spolupráci
Nové funkce Safe Speed a Safe Stop umožňují dříve nemyslitelnou spolupráci mezi člověkem a robotem bez nutnosti fyzického oddělení pracovišť. A jak Safe Speed funguje? Robot získává data ze senzorů integrovaných na rameni, kontrolér je následně analyzuje a v okamžiku, kdy se člověk přiblíží do pracovního prostoru robotu, sníží pracovní rychlost robotu na bezpečnou úroveň. Obrovskou výhodou je zde pouhé zpomalení – robot pokračuje v práci, nedojde ihned k nouzovému zastavení a odpadá tak nutnost následného časově náročného restartu celého systému.
Pokud se i poté bude operátor dále přibližovat, aktivuje se funkce Safe Stop. Robot nadále zpomaluje svůj pohyb nebo přejde rovnou do bezpečného režimu. V tomto případě je i nadále zachováno napájení ramene, a proto může pokračovat v práci hned jakmile operátor opustí jeho pracovní prostor. Opět není zapotřebí restartovat celou aplikaci a i díky těmto funkcím mohou robot s člověkem skutečně pracovat společně.
Bezpečná výroba díky Safe Zone
Nová řada šestiosých robotů Stäubli TX2 společně s novým kontrolérem CS9 je certifikována německou asociací pro technickou inspekci (TÜV) a splňuje nejpřísnější kritéria bezpečnostní kategorie SIL3-Ple. Pro zajištění maximální bezpečnosti je každý pohyb robotu monitorován senzory. To zahrnuje zaznamenávání souřadnic, rychlosti a zrychlení robotu v reálném čase. U řady TX2 se Stäubli rozhodlo pro konfigurovatelné bezpečné I/O moduly a přístup ke sběrnicovým systémům Ethernet v reálném čase pro garanci maximální bezpečnosti a kompatibility. Šestiosé modely řady TX2 nabízí šest digitálních bezpečnostních enkodérů a integrovanou bezpečnostní desku, obojí je opět certifikováno TÜV. Toto ucelené řešení otázky bezpečnosti provozu zaručuje maximální ochranu jak pro operátory, tak i pro technologické vybavení výrobní linky.
Obr.: Nová generace kontroléru CS9 poskytuje větší bezpečnost a zjednodušenou manipulaci díky nové konstrukci. |
Vyšší produktivita na menším prostoru
Kombinované nástroje jsou často klíčem k úspěšné práci robotových buněk a nezřídka tvoří i podstatnou část celé investice. Nové funkce Safe Tool a Safe Zone dávají možnost specifikovat a nepřetržitě sledovat určitý prostor kolem nástroje a zabránit tak včasným zastavením kolizi nástroje, když se v pracovním prostoru vyskytne překážka. Nebezpečí poškození těchto drahých nástrojů je tak zcela eliminováno.
Tento kompletní balíček bezpečnostních funkcí společně s absencí fyzických bariér kolem pracoviště poskytují další zásadní výhodu: robotové buňky mohou být navrhovány na menším půdorysu. Díky tomu lze velmi výrazně zvýšit produkci linky v přepočtu na metr čtvereční zastavěné plochy. A to je v konečném důsledku cílem každého procesu automatizace a robotizace – menší náklady a větší efektivita.
Pro více informací prosím kontaktujte:
Stäubli Systems, s.r.o.
Michal Scholze
Tel.: +420 463 034 107
m.scholze@staubli.com
www.staubli.cz
Stäubli: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty
Stäubli je globálním dodavatelem mechatronických řešení ve třech oborech: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty. Pobočky Stäubli s více než 4000 zaměstnanci najdete v 25 zemích a zastoupení ve více než 50 zemích po celém světě.
- autor:
- Michal Scholze