Revoluce v ořezávání plastových výlisků se Stäubli a LAO

Revoluce v ořezávání plastových výlisků se Stäubli a LAO

Laserové technologie nacházejí uplatnění v nejrůznějších průmyslových aplikacích včetně zpracování a řezání plastů. Řezání laserem odbourává problémy klasického mechanického opracování plastů, jako je změna barvy výrobku a vysoká prašnost při výrobě, avšak i přes nesporné výhody není v České republice ani na Slovensku tato technologie příliš rozšířená. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou při řezání plastů preferovány konvenční mechanické postupy, je jejich dlouhodobé zavedení ve výrobě, avšak s rostoucími nároky na efektivitu výroby se situace pomalu mění.

Zvyšující se požadavky na kvalitu řezu a krátký výrobní cyklus narážejí na výrobní limity mechanických technologií, a proto se i u nás postupně zavádějí bezdotykové řezací linky, kde hraje laser nezastupitelnou roli. Procesní hlava s laserovým zdrojem je navíc velmi spolehlivá a bez servisu je schopna zajistit až sto tisíc  hodin nepřetržitého provozu.

Společnost LAO – průmyslové systémy ve spolupráci s firmou TMT s.r.o., Chrudim, vyvinula pro řezání plastů novou technologickou celu Multicell postavenou na robotickém systému Stäubli, která je předurčená pro implementaci do výroby nejen plastových, ale i kovových komponent, pomocí lisování, vyfukování, ohýbání, svařování anebo kalení.

Design této buňky umožňuje implementaci do výroby lisovaných a vyfukovaných plastových komponent, a to s využitím stávajícího technologického vybavení, jako je podavač, dopravník nebo pracovní robot. Zařízení je navíc možné jednoduše softwarově propojit s dosavadním výrobním systémem.

laserová technologická buňka MulticellHlavními přednostmi nové laserové technologické buňky Multicell jsou její spolehlivost, ekonomický provoz, bezprašnost a  taky bezkontaktnost výroby. Limitujícím faktorem řezání již není rychlost samotného ořezu, ale doba chladnutí plastů. Navíc lze laserem dosáhnout mnohem přesnějšího řezu než při mechanickém zpracování. Celkově je Multicell robustní certifikované laserové pracoviště, které zefektivňuje výrobu a umožňuje využít stávající podpůrná zařízení. Zavedením Multicellu do výroby odpadá potřeba ručního dočištění výrobku, náklady na servis mechanických nožů a hrozba poškození struktury materiálu. Standardně se v řezacích sestavách využívá CO2 laser, avšak díky přidávání aditiv, jako je například CaCO3 nebo skelná vata, do plastů je možné pro řezání využít i vláknové a pevnolátkové lasery. Tyto lasery jsou jednoduše implementovatelné do stávajících technologií, mají nízkou hmotnost procesní hlavy a případné navázání do optického vlákna umožňuje využít jeden laserový zdroj na více pracovištích.

Při řezání v technologické buňce Multicell nedochází k barevné změně výrobku, snižuje se prašnost provozu a naopak se zvyšuje rychlost a přesnost řezu. Multicell tak zvyšuje efektivitu výroby a překonává limity klasických mechanických postupů řezání.

 

www.lao.cz

www.staubli.cz

  • autor:
  • LAO
  • Stäubli Systems, s.r.o.

    Stäubli Systems, s.r.o.

    Zvyšování produktivity snižováním času při výměnách forem, rychlá výměna forem, upínací systémy, multispojky, průmyslové roboty pro plastikářský průmysl.



Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Nejbližší výstavy a semináře

Plastikářský slovník