- Úvod
- Odborné články
- Respirační masky z Česka můžou vrátit továrny zpátky do provozu a zachránit filmový průmysl
Respirační masky z Česka můžou vrátit továrny zpátky do provozu a zachránit filmový průmysl
Jan Svoboda starší založil svoji firmu už v polovině 90. let. Celé čtvrtstoletí se věnuje obchodu s polotovary na nástroje sloužící k lisování plastů a lehkých kovů. Za tu dobu se asi nikdy nedostal do situace, ve které je teď společně se svým synem Janem Svobodou mladším. Právě jejich firma je jednou z důležitých součástí startu sériové výroby ochranných polomasek, které před několika týdny vyvinul pražský tým ČVUT.
Vědci z Prahy vyvinuli funkční prototyp, jehož licenci převedli na akademický spinoff Trix Connections. Jan Svoboda mladší pak firmě nabídl kapacity na výrobu formy pro sériovou výrobu. „My jsme technici, léčit lidi neumíme, ale chtěli jsme nabídnout to, co sami umíme,“ vysvětluje osobní motivaci spolumajitel firmy, která dostala na starosti řízení výroby forem, optimalizaci tvarů i minimalizaci výrobního cyklu. „Udělali jsme analýzy tvarů, tečení, plnění, snížili jsme celkovou váhu respirátoru,“ líčí podnikatel první kroky, díky nimž je nyní možné vyrobit skořepinu za 20 vteřin. „Od chvíle, kdy jsme dotáhli finální data, do první formy uplynulo deset dní,“ zdůrazňuje Svoboda. Tak rychlému postupu prý podle jeho slov nemohli věřit ani jeho dodavatelé a partneři z Itálie, Francie a dalších zemí.
Současný model s filtrem na vdechu je určený zejména pro zdravotníky a lidi v první linii. „Podařilo se nám vyvinout variantu, která na obličeji perfektně drží. Námaha při dýchání je nesrovnatelně nižší než třeba s bavlněnou rouškou,“ říká Jan Svoboda, který funkčnost masky zkouší i sám na sobě – aby otestoval, jak maska na obličeji drží, postavil se s ní dokonce i na hlavu. „Udělat třeba sto dřepů v roušce a v naší masce je z hlediska námahy na dýchání obrovský rozdíl,“ doplňuje Svoboda s tím, že vyvíjí i variantu pro léčebny dlouhodobě nemocných, která vyžaduje i filtr na výdechu.
Obrovskou výhodu vidí také v tom, že se maska může používat donekonečna. Stačí ji nechat vyčistit ozonem. Stejně tak je možné čistit i filtry v masce. „Máme spočítané, že hodina provozu masky vyjde na 4,50 Kč. Když používáme filtry opakovaně a čistíme je, tak se cena sníží na devadesát haléřů,“ počítá Svoboda ekonomické náklady. V tuto chvíli finišuje s takzvanou velkou certifikací, která testuje filtraci nebo třeba hořlavost materiálu.
Ochranných polomasek mohou firmy zapojené v projektu vyrábět desítky tisíc týdně. |
Stačí nám garance odběru. Stát si nemusí lámat hlavu s kurzarbeitem
I přes veškerou snahu ale firma zatím čeká na větší objednávky. „Ministerstvo zdravotnictví si zatím objednalo 50 tisíc kusů, ale my jsme připraveni na mnohem větší objemy. Chtěli bychom spolupracovat v první řadě s krajskými nemocnicemi nebo soukromými lékaři,“ říká Jan Svoboda, podle kterého je prostor pro uplatnění masky v mnoha dalších sektorech. „Ve výrobě je možné s našimi maskami pracovat bez rizika. Stát by si tak nemusel lámat hlavu s kurzarbeitem, stačí, aby nám jen garantoval odběr a my můžeme pomoct továrnám, aby mohly dál fungovat, vyrábět, prodávat a platit státu DPH,“ říká s naléhavostí Svoboda.
Průmysl není jediný segment, kde mohou masky najít uplatnění. Svoboda se trochu překvapivě pustil třeba i do filmového. „Spojili jsme se s lidmi, kteří vytvářejí bezpečnostní předpisy pro natáčení filmů. To teď aktuálně také stojí a utíkají v něm obrovské peníze. A pokud se vše podaří, budou naše masky splňovat předpisy pro natáčení minimálně ve dvanácti zemích.“
Aplikace upozorní, kdy je potřeba vyměnit filtr
Kromě firmy na lisování plastů stojí Jan Svoboda i za MachineLOG IT, firmou inkubovanou v JICu. A i tu do celého projektu zapojil. Její on-line systém umí propojit všechny články výroby, uspořádat je a průběžně aktualizovat. A jeho zjednodušená varianta se dá použít i pro správu ochranných masek. „Aplikace by vás měla třeba upozornit, když v některé masce dochází filtr, že je potřeba ho vyměnit. Měli byste mít možnost objednat čištění masky nebo filtru jedním tlačítkem. Využití si dokážu představit třeba u správy nemocničního materiálu, která bude mít díky aplikaci přehled o tom, jaká maska v jakém stavu právě je,“ doplňuje Svoboda a věří, že pokud by dal český stát firmě garance, může nastartovat výrobu tak, že bude vyvážet masky do celého světa.
Chcete vědět víc? Podívejte se na trixconnections.cz nebo v případě zájmu pište na e-mail svoboda@jansvoboda.cz
- autor:
- jic.cz