- Úvod
- Odborné články
- Renomovaný výrobce plastových dílů PLASTIKA a.s. spojil síly s dodavatelem špičkových technologii Kovofiniš a.s.
Renomovaný výrobce plastových dílů PLASTIKA a.s. spojil síly s dodavatelem špičkových technologii Kovofiniš a.s.
Společnost PLASTIKA a.s. patří už léta ke spolehlivým partnerům zákazníků, kteří potřebují zvýšit přidanou hodnotu plastových dílů speciální úpravou povrchu. Jedná se o technologie lakování, potisk, horkou ražbu a nejnověji i galvanické pokovení, které imituje kovový vzhled plastového dílu.
Kromě toho PLASTIKA a.s. provádí ve vlastním R&D centru kompletní vývoj dílů, tedy proces od návrhu výrobku přes výrobu prototypů, měření a finální certifikaci. Ve vlastní nástrojárně potom probíhá návrh a výroba forem a přípravků pro zhotovení plastových výlisků včetně jejich povrchové úpravy. PLASTIKA poté realizuje sériovou výrobu dílů a kompletaci finálních sestav plastových modulů.
Společnost KP Galvano s.r.o. je pak společným podnikem firem PLASTIKA a.s. a Kovofiniš a.s. V tomto jedinečném projektu spojili navzájem síly špičkový dodavatel technologií s renomovaným výrobcem plastových dílů. Tým společnosti KP Galvano tak vychází ze zkušeností firem, které jsou na trhu už od padesátých let minulého století.
KP Galvano sídlí v Ledči nad Sázavou a Svět plastů měl možnost vyzpovídat pana Ing. Romana Gaala, který je ředitelem rozvoje společnosti PLASTIKA a.s. a stál tedy u začátku projektu výstavby galvanické linky.
Svět plastů : V loňském roce jste uvedli do provozu plně automatizovanou linku pro pokovení plastů. Můžete čtenářům přiblížit, jaké druhy plastů jsou vůbec vhodné pro úpravu pokovením?
Ing. Roman Gaal : Nejrozšířenější materiály pro technologii galvanického pokovení plastů jsou materiály ABS a PC/ABS. Chemická struktura těchto materiálů umožňuje vyšší přilnavost galvanického povlaku než u jiných druhů plastů.
Na vašich webových stránkách jsme se dozvěděli, že roční pokovená plocha je 300 000 m2 . Je tato uvedená hodnota limitní nebo počítáte do budoucna ještě s nárůstem kapacity linky a tím pádem zvýšením této uváděné hodnoty?
300 000 m2 je maximální roční kapacita výrobní linky KP Galvano při nepřetržitém provozu. Počítáme, že potřebujeme 2–3 roky na to, abychom ji zcela využili. Během této doby budeme rozhodovat o případném rozšíření nebo doplnění technologie.
Existují nějaké limity pro zákazníky, například, jaké maximální rozměry výrobků jste schopni na lince zpracovat?
Maximální rozměr vsázky je 260 ×30 × 120 cm.
Čtenáře bude rovněž zajímat, jaké druhy pokovení jste schopni provádět a jaká je nabídka odstínů pokovovaných podkladů?
Linka je navržena pro tradiční technologii s výskytem šestimocného chromu i pro bezchromové předúpravy, plně v souladu s aktuální evropskou legislativou. Finální chromování pak probíhá v lázních s šestimocným i třímocným chromem. Na základě požadavků na jednotlivé díly galvanická linka umožňuje pokovení v lázních: mikroporézní nikl, mikrotrhlinkový nikl a saténový nikl.
Co přineslo spojení dvou firem PLASTIKA a Kovofiniš, které jsou na trhu známé už přes šedesát let? Je možné popsat toho spojení tak, že PLASTIKA vyvíjí a vyrábí díly, ale jaká je úloha společnosti Kovofiniš v KP Galvanu, můžete to nějak podrobněji popsat? Nebo vše už teď patří pod KP Galvano a oba jednotlivé podniky jsou nyní „v pozadí“?
PLASTIKA přináší vývojovou kompetenci, kapacitu pro sériovou výrobu plastových dílů a zákaznickou bázi v automobilním sektoru. Kovofiniš na druhé straně poskytuje technologické zázemí a rozsáhlou výrobní a logistickou infrastrukturu v ledečském závodě. Nová linka je pro takového dodavatele technologie svého druhu laboratoř i show‑room.
Jste nepřehlédnutelným výrobcem pro automobilní sektor, a nejen v České republice. Kam míří vůbec vaše výrobky, do jakých odvětví a kam zeměpisně, můžete nám to prozradit?
Devadesát procent naší výroby skutečně směřuje do autoprůmyslu, zhruba čtvrtinu výrobků dodáváme napřímo do závodů Škoda Auto a naši další významní zákazníci jsou např. Continental Automotive, Faurecia, Magna, Hella a další Tier‑1 dodavatelé.
Jaké díly vyrábíte? Myslím tím, že jsem viděl nejen štítky na označení automobilů, ale třeba i části palubních desek…
Výrobní portfolio PLASTIKY je široké, od technických komponent palivových a kapalinových systémů až po dekorativní výrobky typu emblémů, modulů palubních přístrojů, head‑up displejů, ovládacích a ozdobných prvků interiérech i exteriérech aut.
Váš podnik disponuje i vlastní laboratoří. Co je jejím největším přínosem pro vás a co pro zákazníka?
Veškeré laboratorní a metrologické zázemí v PLASTICE i v KP Galvano má dva hlavní cíle – za prvé zajistit vysokou kvalitu výrobku v parametrech daných zákazníkem a za druhé udržet stabilní výrobní proces.
Jaké testy jste v laboratoři schopni provádět?
Provádíme všechny testy a zkoušky, které jsou nutné k bezvadnému fungování našich výrobků, a to jak přímo při procesu galvanování, kde testujeme parametry galvanických lázní a monitorujeme celý proces galvanování a samozřejmě testujeme finální produkty. U testování finálních produktů se jedná především o mikroskopickou analýzu pokoveného povrchu, měření tloušťky jednotlivých vrstev, testování přilnavosti vrstvy naneseného chromu, teplotní odolnosti stability, PV 1200.
Co vás nejvíce trápí v současné době a co připravujete do budoucna pro své zákazníky?
Aktuálně je to určitě nedostatečná kapacita některých technologií a pomalý nábor lidí. Samozřejmě vnímáme i mírné kolísání odbytu díky nedostatkům komponent ve finální výrobě aut, ale to je přechodná oscilace v dodavatelských řetězcích, pomine během pár měsíců. Dlouhodobé trendy v prodeji aut to neovlivní.
Připravujete něco speciálního, čím byste ohromili zákazníky nebo konkurenci?
Dva naše největší projekty jsou galvanická linka v Ledči, kterou jsme letos spustili a zavádění řízení výrobního procesu MES dle standardů Průmyslu 4.0 v továrně v Kroměříži, kde máme aktuálně spuštěný pilotní provoz na vybraných technologiích.
- autor:
- Svět plastů č. 24, říjen 2021