- Úvod
- Odborné články
- Proč potřebují výrobci vstřikovacích forem specializovaný CAD/CAM software?
Proč potřebují výrobci vstřikovacích forem specializovaný CAD/CAM software?
Myslíte, že je to složitá otázka? Není, odpověď je jednoduchá: aby ušetřili. Před nějakou dobou jsem psal článek na téma zvýšení výkonu konstruktéra a jedním z bodů byla práce na dvou monitorech. Znám několik lidí, kteří pracují na jednom monitoru a říkají, že dva nepotřebují, ale neznám nikoho, kdo by pracoval na dvou monitorech a řekl mi, že jeden dá pryč, protože mu jeden stačí.
Prostě každý, kdo vyzkouší práci na dvou monitorech, zjistí, že to zjednoduší a zrychlí práci, a tedy ušetří čas. A čas jsou peníze.
A jak vám k většímu zisku může pomoci specializovaný CAD/CAM software? Je to stejné jako s těmi dvěma monitory. Z firem, kde dělají elektrody a formy v obecném CAD/CAM prostředí na sestavy, často slýchám, že nic měnit nepotřebují, jejich softwarové řešení je kvalitní, mají v něm řadu projektů a fungují takto roky. Nevybavuji si však žádnou firmu, kde by nasadili v rámci bezplatné zápůjčky Cimatron se specializovanými funkcemi a nadstavbami a po testování by řekli, že to nefunguje, že ho nechtějí a vrátili se k původnímu řešení. Nejde o to, že by původní řešení bylo špatné, jde o to, že nebylo zaměřené a vyvíjené na typ práce, kterou s ním je potřeba dělat – na konstrukci a výrobu nástrojů.
Sestava elektrod v prostředí CAD/CAM Cimatron. |
Ano, výhrady jsou pochopitelné: „Zase další software… Přejít na něj by bylo na dlouho a komplikované…. A co naše hotové staré projekty.“ Nebudu vám tvrdit, že je to jednoduché a přechod na nový systém proběhne lusknutím prstu. CAD/CAM Cimatron není „malování“, ale SPECIALIZOVANÝ software na konstrukci forem, EDM elektrod a postupových lisovacích nástrojů. Tedy z hlediska konstrukce i výroby velmi náročné obory ve strojařině. Ale když vám tato změna umožní konstruovat i složité formy v řádu hodin, nikoli dnů nebo dokonce týdnů, a když některé elektrody dokážete udělat pomocí předem definované šablony na jedno kliknutí, tak se to vše zkrátka vyplatí.
Krásný příklad je třeba právě práce kolem EDM elektrod, kde se dostáváme i k naší dlouhodobé spolupráci se společností Penta. Většinou se setkávám s tím, že konstruktér vytvoří elektrodu a k ní výkres se souřadnicí nájezdu. Výkres odnese na dílnu, kde si ho vezme obsluha hloubičky a ručně zadá do hloubicího stroje data, jako je poloha, kam má elektroda najet, přibližná velikost pálicí plochy, technologie hloubení, kvalita výsledného povrchu atd. Spolu s firmou PENTA jsme v softwaru Cimatron vytvořili šablonu, která umožní nahrát všechny tyto údaje ze Cimatronu automaticky do čipu elektrody nebo přímo uložit jako CNC program. Obsluha tedy jen založí načipované elektrody do zásobníku. Stroj si v automatickém provozu vezme elektrodu, přečte údaje z čipu nebo ze souboru. Poté najede na startovní pozici a eroduje požadovaný tvar. Je to rychlé, bezpečné a nehrozí chyba při přepisování erodovacích parametrů.
Náhled na vstřikovací formu konstruovanou v Cimatronu. |
Vše je „o čase“ a tím pádem „o penězích“, které dokážete ušetřit
Když jsem byl požádán o sepsání tohoto článku, kolegyně mi řekla: „Kubo, cílem by mělo být, aby si čtenář položil otázku, zda má procesy vyladěné tak, jak by mohl mít, a pokud ne, tak aby nás chtěl vidět na kus řeči o tom, co ho trápí.“
Ano, je naším cílem probudit váš zájem o CAD/CAM řešení Cimatron, a to především proto, že si myslíme, že výrobcům elektrod a forem máme co nabídnout. Cimatron je nástroj, který pro ně může být opravdu zajímavý a jehož návratnost může byt v řádu měsíců. Cimatron dokážeme zapůjčit zdarma na dlouhodobější testování, abyste mohli jeho přínos sami posoudit.
- autor:
- Jakub Štětina, technology-support s.r.o.