• Úvod
  • Odborné články
  • Případová studie - Zavedení systému sledování a zvyšování produktivity ve výrobě - od společnosti TRIFID CONSULT a.s.

Případová studie - Zavedení systému sledování a zvyšování produktivity ve výrobě - od společnosti TRIFID CONSULT a.s.

Případová studie - Zavedení systému sledování a zvyšování produktivity ve výrobě - od společnosti TRIFID CONSULT a.s.

Společnost TRIFID CONSULT a.s. od svého vzniku realizovala více než 250 úspěšných projektů zaměřených na snižování nákladů, optimalizaci organizačních a procesních struktur, výkonově orientované motivační systémy, zprůchodnění úzkých míst a zkrácení průběžných dob výroby či ocenění procesů a produktů, elektronické aukce a dotační poradenství. Úspěšnost projektů je potvrzena písemnými referencemi.

Klientem je středně velký výrobní závod v ČR, součást zahraniční skupiny působící na celosvětovém trhu v oblasti zařízení pro použití technických plynů. Tento závod zajišťuje výrobu pro celou skupinu, a proto je v něm koncentrována výroba několika produktových skupin. Převažující výrobní operace jsou obrábění kovů a montáže finálních výrobků, vysoký důraz je kladen také na kontrolu kvality, balení a logistiku výrobků.

 

Proč se klient rozhodl projekt realizovat:

Jedním z hlavních důvodů byl nefunkční motivační systém, který hodnotil operátory ve výrobě podle celkových hospodářských výsledků společnosti. Tento ukazatel byl operátory, musíme konstatovat že oprávněně, považován za příliš vzdálený a jimi samotnými obtížně ovlivnitelný. Přestože potenciál zlepšení produktivity výroby byl značný, motivační systém v podstatě brzdil podněty zdola, které by směřovaly k zlepšování procesů a zvyšování produktivity.

Novým vedením závodu bylo rozhodnuto přistoupit ke změně motivačního systému tak, aby vedl k trvalému zvyšování produktivity, snižování nákladovosti výrobků a v případě dosažení finančních přínosů pro firmu i k vyšší finanční odměně operátorů.

 

Průběh  projektu:

Projekt byl zahájen v září 2009, nejprve jako pilotní v jednom z výrobních středisek, následně byl rozvinut do všech výrobních i logistických středisek. Bylo zavedeno sledování a následně i hodnocení a řízení výkonnosti výrobních týmů na základě měřitelných a ovlivnitelných ukazatelů na bázi produktivity práce.

 

Po ověření v pilotním týmu a přípravě nezbytné softwarové podpory, byl nový motivační systém spuštěn v březnu 2010, to znamená 6 měsíců po rozhodnutí o nutnosti jeho změny.

Team 
  

Výsledky a přínosy projektu:

Prakticky již první měsíc po spuštění nového motivačního systému došlo k výraznému nárůstu produktivity práce výrobních týmů, a to někde až o 23%, což představuje reálný finanční přínos několik milionů korun.

Produktivita výrobních týmů je dnes sledována na denní bázi a umožňuje tak vedoucím týmů efektivně reagovat na aktuální potřeby kapacit lidských zdrojů a převádět pracovníky přes tzv. vyrovnávací středisko do jiných týmů.

Mimo skokové zvýšení produktivity práce, dlouhodobě o více než 16%, přinesl aplikovaný motivační systém také vytvoření pozitivního motivačního prostředí „zdola“, a nastavil tak podmínky pro aktivní a trvalé zapojení pracovníků do zvyšování produktivity.

 

 

  • autor:
  • Vlastimil Včelanský, senior konzultant


    Mohlo by vás také zajímat



     

    Nejnovější inzeráty

    Nejbližší výstavy a semináře

    Plastikářský slovník