Lukr Ingeneering zahajuje v Letinech na Plzeňsku výrobu PET lahví
Plzeňská firma Lukr Ingeneering, výrobce zařízení pro restaurace, postavila za 20 milionů korun v Letinech na jihu Plzeňska halu na PET lahve pro minipivovary.
Zhruba 20 lidí tam bude dále vyrábět atypické nerezové nádoby, obaly, kohouty a výčepy. Výrobní objekt vznikl z polorozpadlého statku. První sérii PET lahví pro pivovary vyrobila firma o minulém víkendu. ČTK to řekl Lubomír Krýsl, majitel firmy, která ještě vlastní v Plzni minipivovar Purkmistr a příští týden začne v areálu pivovaru budovat pivní lázně.
"Během dvou tří týdnů dostaneme vlastní formy s možností vylisovat na lahve loga jednotlivých výrobců. Zatím vyrábíme jenom litrové lahve, ale největší zájem je o 1,5litrové," uvedl. Smyslem investice je podle Krýsla nabídnout malým pivovarům jejich vlastní levnou "petku" s jejich logem v malých sériích. "Předběžný zájem je veliký," dodal. Jejich cena by se měla pohybovat kolem tří korun za kus.
Lukr koupil starší linku z Maďarska, kterou zcela přestavěl. Má kapacitu 600 až 800 lahví za hodinu, což podle Krýsla pro malé české pivovary stačí. "Využití linky bude záviset na kontraktech, které uzavřeme až poté, co dostaneme novou formu na 1,5litrové lahve s logy. Už nyní máme objednávky od čtyř výrobců," řekl Krýsl. Podle manažera Purkmistru Petra Míče začne firma produkty nabízet od příštího týdne, a to jak pivovarům, které chtějí tmavé lahve, tak moravským vinařům požadujícím průhledné obaly. Dnes musí "petky" kupovat od velkovýrobců a nemohou si nechat vyrobit vlastní láhev. Linku v Letinech bude možné velmi rychle přestavět na jinou velikost i tvar lahví.
"O víkendu jsme absolvovali zkušební výrobu 1500 litrových pivních lahví. Kvalita je velice dobrá a je srovnatelná s tím, co je na trhu. Už jsme schopni minipivovarům litrové lahve nabízet. Začínáme s nimi jednat a příští týden na Jarní ceně českých sládků ve Zvíkově podáme informaci o našem projektu i možnostech, které nabízíme," řekl Míč. Kromě lahví s objednanými logy bude firma nabízet univerzální lahve s vytlačeným symbolem chmelové šišky a vinného hroznu.
Ve druhé hale bude veškerá výroba výčepní techniky pro restaurace i minipivovary. "Věcí, které běžně nejsou na trhu, nevyrábí se sériově, například atypické nádoby a sudy," řekl Krýsl.
Celková investice činila 20 milionů korun, polovinu bude tvořit dotace EU. Nové haly vznikly z polorozpadlého statku u kostela. "Zájem o práci v oblasti je obrovský. Zatím budeme výrobu zabezpečovat vlastními lidmi, nové začneme přijímat po podpisu zakázek," dodal Krýsl.
- autor:
- ČTK