- Úvod
- Odborné články
- Kompozitní chapadla od společnosti TECRON: Nižší hmotnost, vyšší přesnost
Kompozitní chapadla od společnosti TECRON: Nižší hmotnost, vyšší přesnost
Využití robotických chapadel a manipulátorů je v plastikářském průmyslu běžným jevem, se stále vzrůstajícím počtem aplikací. Používají se nejen pro vyjímání výlisků z formy, ale i pro následnou manipulaci, vkládání dílů pro zástřik apod.
Nejběžnější konstrukce chapadel je provedena jako montovaný rám z hliníkových profilů, osazený standardními pneumatickými prvky, jako přísavky, kleště a palce, nebo senzory. Tecron pro výrobu rámů a držáků pneumatických prvků využívá kompozitní 3D tisk, což přináší celou řadu výhod, jako snížení deformací, nízkou hmotnost chapadel a jejich jednoduchou obsluhu.
Princip kompozitního 3D tisku
Technologie pracuje na principu klasického 3D tisku z drátu (FDM/FFF). Do základní matrice z materiálu Onyx – PA6+CF – je navíc ještě zažehlováno kontinuální vlákno, obvykle uhlíkové, které řádově zvyšuje pevnost a tuhost vyráběného dílu. V závislosti na množství použitého vlákna jsou pak výsledné mechanické vlastnosti součásti porovnatelné s hliníkem, přitom s poloviční hmotností.
Kompozitní chapadla
Větší chapadla jsou obvykle řešena jako kombinace hliníkových profilů s koncovkami, přizpůsobenými přesně pro daný výlisek. V případě středních a menších zařízení je pomocí kompozitu řešen i samotný rám chapadla.
Kromě snížení hmotnosti, je velkou výhodou chapadel konstruovaných na daný výlisek rychlé, opakovatelné a stálé nastavení všech pneumatických prvků a senzorů. Díky tomu, že bývají řešená jako sestava dílčích komponentů, není problém ani úprava polohy jednotlivých prvků bez nutnosti výroby kompletního nového celku.
Při vyjímání výlisku z formy někdy hrozí vznik sekundární deformace, způsobené jeho nerovnoměrným zatížením. To řeší chapadla vyrobená pomocí 3D tisku, která dovolí komplikovanější polohu prvků, přesně kopírující povrch dílu.
Design přizpůsobený výlisku vs. Ruční sestavení |
Nižší hmotnost
Díky průměrnému snížení hmotnosti chapadla o polovinu, lze dosáhnout dalších významných úspor v podobě použití robota s nižší nosností, vyšších rychlostí přesunů apod.
Snížení hmotnosti pomocí kompozitů lze použít i u stávajících nástrojů, ať už náhradou hliníkových rámů, tak i různých přípravků, držáků apod.
Společnost TECRON provádí jak konstrukci, tak i výrobu a montáž chapadel. Díky těsné spolupráci s některými integrátory robotů může zajistit i další komplexní služby v automatizaci, od CNC obrábění po kompletní integraci robotů do výroby.
- autor:
- TECRON s.r.o.