• Úvod
  • Odborné články
  • Historie československého plastikářského průmyslu v rozhovorech pamětníků (IV./VII.)

Historie československého plastikářského průmyslu v rozhovorech pamětníků (IV./VII.)

Historie československého plastikářského průmyslu v rozhovorech pamětníků (IV./VII.)

Jak předchozí rozhovory popisují, československý plastikářský průmysl byl v počátcích závislý i na informacích a technologiích západních firem. Ty musely ale také zkoušet nové cesty, objevovat slepé uličky, zažívaly úspěchy a i neúspěchy. Jeden z mnoha příběhů těchto firem přináší čtvrtý díl věnovaný historii plastikařiny v jednom malém švábském podniku. Další díly ze seriálu rozhovorů se vracejí zpět do Československa.

Stoletá cesta k úspěchu

V seriálu o historii československého průmyslu se opakovaně zmiňujeme o důležitosti sdílení informací a používání kvalitní zpracovatelské technologie. Nejde pouze o um a schopnosti lidí, ale také o vhodné stroje a zařízení a přenos znalostí. Českoslovenští plastikáři byli od počátku – mimo jiné – navázáni na podporu z firem tehdejšího Západu, tj. firem například německých, holandských a amerických. Spolupráce s nimi byla v době železné opony složitá, což vyžadovalo naši schopnost improvizace a důvtip, jak informace získat a dále šířit.

ARBURG spol. s.r.o.ARBURG spol. s.r.o.
První vstřikovací stroje ARBURG 

 

Ovšem za každou západní firmou je také nějaký příběh. Zvláště německé firmy musely po válce překonávat velké obtíže, aby se dostaly na současnou světovou úroveň. Přinášíme jeden z mnoha příběhů, příběh rodiny Hehlů, která své rodinné podnikání začala před více než sto lety. Na jejich výsledky navazují i české a slovenské firmy, které používají stroje vyrobené v jejich závodech a know-how poskytnuté jejich zaměstnanci.

Počátky v Černém lese

Když se podíváme na společnosti s podobně dlouhou historií, je jasné, že cesta k úspěchu je málokdy jednoduchá. Cesta je poznamenána převratnými výsledky i neúspěchy, zkouškami a trápeními. Začátek příběhu je docela nevýrazný, jako mnoho jiných ve švábském kraji. Černý les – Schwarzwald – je zalesněné pohoří v jihozápadním Německu. Zde v městečku Lossburg založil Arthur Hehl v roce 1923 vlastní podnik zaměřený na výrobu přesných lékařských nástrojů. Schwarzwald byl v té době považován za spíše chudou oblast a byl i mimo svůj region proslulý řemeslem jemné mechaniky a také svou hodinářskou tradicí (kukačkové hodiny). První krok budoucího světového lídra se odehrál v suterénu rodinného domu, dnes bychom mluvili o začátcích v garáži. Název společnosti vymyslel jeho syn Karl, když spojil první slabiku křestního jména svého otce Arthura (AR) s poslední slabikou názvu města Lossburg (BURG). Ani logo se od těch dob příliš nezměnilo.

Změna oboru, velký triumf i velká krize 

V roce 1948 se bratři, tehdy 25letý Karl a 19letý Eugen, pustili do modernizace otcova podniku. S prozíravostí, nadšením a díky technické mysli převedli stávající výrobní stroje na technologii s jedním pohonem.  Firma vyráběla chirurgické nástroje, spotřební zboží a drátěný program, vše převážně z kovu. Na počátku 50. let bratři Hehlové poznali, že slibný hospodářský vývoj v Německu s ročním růstem 10 procent znamená, že významná část populace se bude na této prosperitě podílet. Obyvatelé Německa si opět dopřáli více volna a nové zábavy, a to včetně fotografování.

ARBURG spol. s.r.o. 
Fotoblesk pod značkou „DuoLux“ 

 

Rozšířili tedy výrobu o fotoblesk pod značkou „DuoLux“. Úspěch však přinesl riziko ohrožující samotnou existenci firmy, když vlhké klima v tropech způsobovalo vybíjení baterií přes kovové konektory fotoblesků. Řešení bylo jednoduché. Kovové konektory bylo nutné izolovat. Ale jakým materiálem? Kreativnímu technickému myšlení Karla Hehla netrvalo dlouho, než si uvědomil, že ideálním materiálem pro izolaci konektorů je plast. Spolu s nápadem se ale vynořily další problémy: nebyly známy postupy, jak plast zpracovávat, ani neexistovaly stroje na jejich zpracování. Na trhu nebyl žádný stroj, který by byl schopen obstříknout malý kovový konektor plastem. Eugen Hehl tehdejší situaci okomentoval slovy: „Věděli jsme o plastech tak málo, jako kráva o tanci“. Řešení problému s kvalitou fotoblesku, který ohrožoval samotnou existenci společnosti, bylo díky Karlově vynalézavosti připraveno v roce 1954: první ručně ovládaný, malý vstřikovací stroj na plasty Arburg. Rostoucí poptávka po plastových dílech a nedostatečná nabídka potřebných výrobních zařízení na trhu vedly v roce 1956 k zavedení sériové výroby prvních vstřikovacích strojů. Od roku 1957 se prodalo přes 10 000 kusů. Do roku 1959 zahrnuje výrobní sortiment tři stroje a počet zaměstnanců přesahoval 100. 

Desetiletí inovací

Následovala desetiletí usilovného vývoje nových typů vstřikovacích strojů. Ruční pohon byl postupně nahrazen pneumatickým, hydraulickým a elektrickým. Releové řízení vystřídaly procesory. I v jubilejním roce 2023 byli zákazníci po celém světě stále obsluhováni z centrály společnosti v Lossburgu, která je jediným výrobním závodem s výrobní plochou více než 210 000 metrů čtverečních. Obrovské množství patentů svědčí o tom, že majitelé a zaměstnanci čelí každé výzvě a úspěšně ji řeší. Průkopnickou pozici na trhu může demonstrovat několik klíčových slov: vývoj principu Allrounder s otočnou upínací jednotkou a výměnnou vstřikovací jednotkou, technologie dvoukomponentního vstřikování, vstřikování kovového a keramického prášku, monitorovací systém řízení výroby ALS, automatická výměna forem a vstřikovacích modulů, intuitivní řídicí systémy Selogica a Gestica, zařízení Freeformer pro průmyslovou aditivní výrobu plastů, a tak seznam pokračuje. 

ARBURG Česká a Slovenská republika

Společnost Arburg expandovala do více jak sto zemí světa. Začátek působení této společnosti v České republice sahá do ledna 1993. Tehdy se Jaroslav Novák, dlouholetý pracovník výzkumného ústavu, stal obchodním zástupcem pro území bývalého Československa a začal tak propagovat její výrobky, kvalitu a spolehlivost. Po třech letech pak otevřel se svými dvěma kolegy a kamarády v Praze pobočku. O 25 let a 37 spolupracovníků později u nás počet vstřikovacích strojů Arburg vyrostl na více než 5000. V roce 2004 bylo otevřeno technologické centrum v Brně, které bylo v roce 2015 rozšířeno o montážní halu a další prostory pro konstrukci a výrobu automatizovaných celků integrovaných ke vstřikovacím strojům.  Nyní má technologické zázemí společnosti k dispozici celkovou plochu 1600 m² v Brně a 150 m² v Martině.

ARBURG spol. s.r.o. 
Daniel Orel - současný ředitel ARBURG spol. s r.o., ARBURG SK s.r.o. a ARBURG Romania S.R.L. 


Budoucnost

Kdyby Arthur Hehl neměl odvahu začít v roce 1923, Arburg, spolehlivý zaměstnavatel tisíců lidí, by dnes neexistoval. Lossburg by byl jiný. Podnikatelská rodina Hehlů a jejich rodinný podnik definují a pomáhají vytvářet trvalé hodnoty již čtvrtou generací, což shrnuje příslib značky „Wir sind da.“ Pomyslný kruh se uzavírá. Německá firma pomohla svým know-how českému a slovenskému průmyslu v rozvoji a ten zase díky nákupu technologií přispěl k jejímu růstu. Takto fungoval celý evropský průmysl už od dob průmyslové revoluce. Je na nás, abychom si průmysl v Evropě nejen udrželi, ale učinili ho silnějším.

První část rozhovoru s Jaroslavem Novákem a docentem Miloslavem Maňasem najdete zde.

Druhou část rozhovoru s Jaroslavem Novákem a docentem Miloslavem Maňasem najdete zde.

Třetí část rozhovoru se Zdeňkem Řehulkou najdete zde.

Pátý díl bude zveřejněn: 4.10.2024

  • autor:
  • Daniel Orel, člen výboru Uniplastu a jednatel dceřiných společností ARBURG v České republice, Slovensku a Rumunsku
  • ARBURG spol. s.r.o.

    ARBURG spol. s.r.o.

    Vstřikovací stroje, vstřikolisy, příslušenství pro plasty, dvoukomponentní vstřikování, automatizace výroby, aditivní výroba, dopravníky pro surovinu, periferie, robotické systémy.



Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník