- Úvod
- Odborné články
- FORMY a PLASTY 2022 - úspěšný restart konference
FORMY a PLASTY 2022 - úspěšný restart konference
Více než 120 účastníků navštívilo v příjemném prostředí brněnské přehrady hotelu Maximus největší českou plastikářskou konferenci FORMY a PLASTY 2022. Konferenci již tradičně pořádá společnost JAN SVOBODA s.r.o. s partnery a podle závěrečných reakci účastníků byla nadmíru povedená.
První přednášku měl Ing. Jakub Hrdina z firmy Resinex Czech Republic s.r.o., který je největším evropským distributorem plastů z nejširším portfoliem polymerů na trhu. Představil jejich nový portál MyResinex, který umožňuje zjednodušit zákazníkům spolupráci s dodavatelem plastů.
Další přednáška od inženýra Lukáše Nováka z EMUGE – FRANKEN servisní centrum, s.r.o. se věnovala produktivnímu závitování a vrtání forem.
Třetí přednášku měl Ing. Tomáš Greš z firmy PEKAT VISION s tématikou využití umělé inteligence v kamerových inspekčních systémech pro kontrolu plastů. Výhodou této automatizované vizuální kontroly je zvýšení spolehlivosti a celkové snížení nákladů na výrobu v porovnání s kontrolou, kterou provádějí lidé. Tímto systémem je možné provádět několik typů kamerové inspekce jako jsou kontrola zástřiků a jiných tvarových defektů, kontrola kvality povrchu, detekce přítomnosti nevhodných komponent, a další. Nasazení tohoto systému ve vstřikovně stojí cca 15 - 20 tisíc eur, což není až tak velká investice. O tom, jak velký má firma PEKAT vision na trhu náskok, svědčí i investice 400.000.000,-Kč do tohoto brněnského start-upu, firmou Datalogic.
Konference pokračovala přednáškou Reného Skýpalu ze společnosti ZNÁME ŘEŠENÍ s.r.o., který se věnuje krizovému managementu. Věnoval se otázkám motivace pracovníků při řízení a snižování nákladů na projekt a aplikaci TCO, tedy Total cost of ownership ve firmách. Posluchače pobavila věta "na trhu práce došli lidé, ale co je horší, došli už i lemplové". Vysloveně motivující byl velmi často diskutovaný systém pro nákupčí tak, aby byl závislí na provozu forem/strojů a také na údržbě. Tento systém umožňuje ušetřit velké finanční prostředky všem firmám, ale pozor - zároveň návrh umožňuje zvýšit odměny jak nákupu, tak výrobě i údržbě.
Potom následovala přednáška nestora československého plastikářského průmyslu Ing. Lubomíra Zemana na téma interpretace simulačních výpočtů v oblasti vstřikování plastů. Bez konstruktérských znalostí, invence, zkušeností a bez zapojení zdravého selského rozumu nevznikne kvalitní výlisek.
Po této přednášce následoval slavnostní křest publikace „Vstřikování plastů 2“ v přítomnosti Lukáše Pokorného z Grada Publishing, a.s., autora publikace Lubomíra Zemana a hlavního sponzora, kterým je Jan Svoboda. Tato publikace volně navazuje na předchozí dvě publikace Lubomíra Zemana. Zaměřuje se na zvyšování užitkových a zpracovatelských vlastností vstřikovaných materiálů, zabývá se také modifikacemi základních technologií vstřikování plastů a oblastmi využití simulačních programů.
Jan Svoboda se pochlubil představením odborného překladu publikace „Návrh a řešení vtokových soustav – Příručka pro úspěšné vstřikování plastů“ od Johna P. Beaumonta z nakladatelství Hanser. Publikace je nejen přeložena, ale také doplněna o nejnovější poznatky, které se týkají metody vstřikování na technickou viskózní křivku, oddělení vlivu plnícího kanálu vstřikovacího otvoru a tvarových dutin, identifikace tokových skupin z hlediska smyku a teploty a optimalizace dvoufázového vstřikování. Kniha se připravuje do tisku a rezervovat si ji můžete na svoboda@jansvoboda.cz.
Dále následoval příspěvek Lukáše Zemana ze společnosti Čegan s.r.o., který se věnoval optimalizaci projektů vstřikování plastových štěrkových stabilizací Bera Gravel Fix. Tyto stabilizace lze používat například u městských a rezidenčních projektů, kde napomáhají ke stabilitě a pevnosti povrchů ze štěrku, písku i zeminy. Tato přednáška velmi jednoduše ukázala, kam se lze dostat, pokud je finanční tlak na vysokou produktivitu provozu, a dlouhodobé úspory, nikoliv pouze na nákup formy.
Program pokračoval přednáškou Gianluca Mozzata ze společnosti THERMOPLAY S.p.A., který se věnoval problematice horkých vtoků a bočního vstřikování, které je výhodné u dílů trubicovitého tvaru jako jsou pipety, injekční stříkačky, víčka, kamery a technické výlisky. Tato firma vyvinula speciální trysky pro přímé vstřikování do boční strany dílu. Přednáška byla simultánně překládána Lenkou Tycovou. Na prezentaci byly komparace energetické náročnosti horkých systémů, možnost "okovat" horkou trysku a udělat z "plovoucí, bezdotykovou" s výrazným snížení příkonu. Byl představen již v praxy otestovaný systém "bolted" který kombinuje výhody šroubovaných a plovoucích systémů.
Dalším bodem programu byl Stefano Osellame ze společnosti Ermanno Balzi s.r.l., který se věnoval tématice snížení vstřikovacích tlaků a automatických ořezů studeného vtoku. Tuto metodu lze použít pro různá vtoková ústí jako je boční – vějířový vtok, banánový vtok – tunelový, s přesahem nebo membránový vtok.
Poslední přednášky se zhostil Pavel Faltejsek z firmy PMES Technologies s.r.o, který se věnoval aspektům manipulace s materiálem ve vstřikovacím procesu. Přednášku doplnil také Kazuki Sasahara ze společnosti Matsui, která je největším japonským výrobcem periferií. Ozvláštěním přednášky bylo srovnání "engineer versus changenier", který poukázla na shondé problémy po celé světe.
Po ukončení přednáškové části se uskutečnil večerní raut s přátelskými rozhovory mezi zúčastněnými.
Čtvrteční ráno začalo přednáškou Zdeňka Růžičky ze společnosti SimulPlast, s.r.o., který představil nejnovější verzi softwaru pro analýzu vstřikování plastů Moldex3D, která pokračuje ve zdokonalování simulačních schopností s cílem poskytnou uživatelům lepší a komplexnější výstupy a uživatelsky přívětivější ovládání.
Slovo dále přebral Zbyněk Petrla z JSW Machines s.r.o. a věnoval se automatické kontrole a korekci provozních parametrů, která chrání vstřikolis i formu. Představil řešení od společnosti JSW. Na praktických příkladech od klientů ukázal, jak systém automatické regulace JSW prodlužuje trvanlivost nástrojů a vstřikolisů a enormě snižuje spotřeby elektrické energie.
Petr Pavlíček z firmy A.M. spol. s r.o. představil nový systém sušení materiálů pomocí vakua se sušičkou UltraDryer od společnosti Maguire. Posluchači na místě potvrdili cca 6x rychlejší sušení a konec potíží s rosným bodem.
Petr Šerák, který zastupuje společnost Winning Group a.s, představil praktické nasazení metodiky SMED, která slučuje všechny jednotlivé aspekty zrychlení a zkvalitnění výměny nástroje. Držitel mnoha certifikací na zefektivnění produkce ukázal, že na rychlé, a velmi podstatné změny, které urychlí změny výroby v řádech desítek procent stačí tužka, papír a ZSR - tedy Zdraví, Selský Rozum.
Filip Plevač zastupující společnost Samba Learning Network , s.r.o. se věnoval praktickým výsledkům digitalizace firem. Představil zkušenosti manažerů a vlastníků, studentů programu MBA 4.0, ve které dokázal že heslo "jednodušší vyhrává" je správnou cestou k digitalizaci. Výstupy studentů ukázali podstatné snížení nákladů na digitalizaci firem a hlavně etrémně rychlou návratnost. Přednáška vyvolala velký zájem o toto studium. Pro zájemce jsou k dispozici informace na webu.
Další přednášku přinesl Jiří Pastor ze společnosti JAN SVOBODA s.r.o. a věnoval se digitalizaci podpory zákaznického konfigurátoru, který umožňuje rychlou volbu hydraulických válců, vyhazovačů a rychlospojek. Je vhodný pro lisovny, nástrojárny, konstrukci, tlakové lití, jednoúčelové stroje. Systém poskytuje real tome náhled dílů a přizpůsobuje se požadavkům konstruktéra.
Konferenci završil Aleš Ausperger ze společnosti Tanitech s.r.o., který mluvil o problematice samočistícího odvzdušnění forem a představil nově vyvinuté revoluční odvzdušovače HelixPin.
Součástí konference byla i mini výstava, na které vystavovaly firmy jako EMUGE – FRANKEN, PEKAT VISION, Vydavatelství Grada Publishing, Plasty Gabriel, SimulPlast či Ermanno Balzi.
Všichni účastníci odcházeli se spoustou nových vědomostí, odpověďmi na své otázky a dobrým pocitem z příjemně strávených dvou dnů s kolegy, plastikáři.
Pořadatelé z firmy JAN SVOBODA s.r.o. vřele děkují všem účastníkům, kteří pomohli dotvořit profesionální a tvůrčí atmosféru konference a těší se na další ročník.
- autor:
- Dávid Straňák