- Úvod
- Odborné články
- Domácí 3D tisk: kdy se vyplatí?
Domácí 3D tisk: kdy se vyplatí?
3D tisk má řadu aplikací, ne všechny se ale hodí pro výrobu v domácích podmínkách. Pojďme se podívat, kdy má cenu tisknout předměty doma a kdy je naopak lepší je přenechat 3D tisk odborníkům.
Řada výrobců své produkty propaguje pod narativem „vytiskněte si cokoliv chcete“. V reálu jsou ovšem možnosti domácích 3D tiskáren poměrně omezené. Vyplývá to mj. ze schopnosti hlavice tavit výrobní materiál jen do určité teploty a z přesnosti (resp. citlivosti) jednotlivých pohyblivých prvků operujících ve směru os x, y a z.
Je také nutné říct, že pro domácí použití jsou výhradně určeny zařízení pracující na principu FFF/FDM (Fused Filament Fabrication / Fused Deposition Modeling) tisku. Přístroje s technologií sinteringu jsou především doménou konstrukčních kanceláří, průmyslových zařízení a vědeckých pracovišť.
Kvalita elektronických podkladů
Běžní uživatelé 3D tiskáren jsou v možnostech tisku omezeni kvalitou podkladů. Tento elektronický soubor tiskové hlavici říká, kdy má tisknout a programuje polohování jednotlivých ramen.
Vytvořit takový elektronický předobraz je totiž poměrně složité – vyžaduje to poměrně pokročilé znalosti modelování. S pomocí tutoriálů může i laik vytvořit model některých jednoduchých předmětů, s předlohou pro tisk praktických objektů (třeba scházejících součástek) si ale už pravděpodobně neporadí.
Další možností je využít 3D skener. I zde ovšem běžný uživatel narazí na problém uspokojivého zpracování získaného modelu. U levnějších ručních skenerů je totiž třeba počítat s určitou mírou „šumu“, který je potřeba odfiltrovat ručním modelováním – a to si opět žádá zkušenosti.
Při domácím tisku je proto nejschůdnější cestou využít jedno z mnoha úložišť, která shromažďují elektronické modely. Ty vytvářejí lidé s letitými zkušenostmi v oboru 3D tisku a zpravidla bez úplatu je nabízejí ke stažení.
Vnejší podmínky a natavení tiskárny
Velkou roli hraje při 3D tisku teplota podložky a místnosti, ve které se tiskne. I malá teplotní odchylka totiž může zapříčnit, že natavená struna ztuhne příliš brzy a znehodnotí výtisk třeba i krátce před koncem celého tiskového procesu.
Tento problém bývá především u filamentů, které vyžadují nahřátou podložku. Tyto materiály se taví při vyšších teplotách a je u nich tedy vyšší hrozba předčasného „vytvrzení“. S podložkou souvisí i nutnost jejího přesného vyrovnání; ramena tiskárny jsou totiž kalibrovaná a pokud je podkladová deska – byť nepatrně – nakloněná, ztuhne tavenina příliš brzy.
Tyto „optimalizace“ staví na zkušenostech a jsou jen těžko přenositelné. Proto pokud s 3D tiskem začínáte, přenechte výrobu objektů z ABS, PC,TPE a dalších filamentů s vysokou teplotou tavení profesionálům. To samé platí i pro případy, kdy nemáte model k dispozici či potřebujete naskenovat a „okopírovat“ fyzickou součástku.
- autor:
- TonerPartner.cz