Dohoda o volném obchodu mezi EU a USA pomůže i strojařům

Dohoda o volném obchodu mezi EU a USA pomůže i strojařům

Konference pořádaná při MSV v Brně představila chystanou dohodu o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP) a její výhody pro Českou republiku. Transatlantické partnerství pro obchod a investice má podle řečníků potenciál stát se jednou z nejvýznamnějších dohod 21. století.

Význam TTIP nejen pro EU a USA, ale pro celý mezinárodní obchod potvrzují statistiky. Dva trhy, které by se měly prostřednictvím TTIP propojit v zónu volného obchodu, představují téměř polovinu světového HDP a je zde realizována třetina světových transakcí. O dohodě se jedná od loňského roku, doposud proběhlo šest kol jednání a právě probíhá sedmé, ale k cíli je ještě daleko. “Překážky vzájemného obchodu jsou výsledkem odlišného historického vývoje, různých místních podmínek, jiného přístupu k hodnocení rizik či preferencí spotřebitelů atd. Překonání těchto odlišností není jednoduché, takže jednání zřejmě potrvají ještě minimálně po celý příští rok,“ konstatoval Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR zodpovědný za vyjednávání o rozvoji transatlantických vztahů.

O přínosu dohody se nicméně nepochybuje. Jak informoval vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal, studie vyčíslila, že dohoda TTIP povede k úspoře výdajů a zvýší disponibilní příjem průměrné unijní domácnosti přibližně o 500 eur za měsíc. České ekonomice by měla přinést růst HDP o 0,2 až 2,6 procent. Záběr dohody je totiž velmi široký a ovlivní jak obchod, tak výrobu. Z politického hlediska posílí transatlantickou vazbu a váhu společně sdílených hodnot, zvýší energetickou bezpečnost a zajistí vyšší obchodní stabilitu. Obchod mezi EU a USA je již dnes do značné míry liberalizovaný a jeho celní zatížení je relativně velmi nízké, průměrně do 4 procent. Přesto zde zůstává řada tzv. netarifních překážek a překonávání těchto bariér je neúměrně nákladné zejména pro malé a střední firmy. Ambicí TTIP proto je nastavit v mnoha oblastech nová pravidla i pro globální obchod, což Česká republika pochopitelně vítá.

Česká vláda vyjednávání o TTIP a posílení spolupráce EU s USA od počátku podporuje. „Naše zkušenosti potvrzují, že liberalizace obchodu podporuje hospodářský růst České republiky a tvorbu pracovních míst. Jsme otevřenou proexportně orientovanou zemí a náš obchod s USA je významný z pohledu vysoké přidané hodnoty, protože si vyměňujeme ty nejsofistikovanější výrobky. I když objem není příliš velký a nedosahuje ani desetiny našeho obchodu s Německem, přínos z hlediska přidané hodnoty je nepoměrně větší,“ zdůraznil Vladimír Bärtl. Jak dodal, USA jsou bezpochyby dlouhodobě perspektivním trhem, kde uspět je velmi náročné, ale vyplatí se nejen z hlediska daného obchodu, ale i jako reference.

K prioritám České republiky při vyjednáváních o TTIP patří prosazení harmonizovaných standardů a dojednání dohody v komplexním znění včetně investiční kapitoly. „Pro vyjednávání s Evropskou komisí je důležitá zpětná vazba od firem, abychom věděli, jaké konkrétní překážky jim vadí,“ uvedl Vladimír Bärtl a apeloval na podnikatele, aby poskytovali podněty a akcentovali své zájmy prostřednictvím MPO nebo podnikatelských sdružení. „Jedním z příkladů, kdy jsme reagovali na podněty podnikatelů, je právě oblast strojírenství., která patří k našim prioritám. Zároveň tento sektor patří k těm nejsložitějším, kde se s USA rozcházíme v řadě oblastí. Ve spolupráci s expertním týmem jsme proto formulovali základní překážky, které mají české strojírenské firmy v USA, a jejich očekávání,“ vysvětlil náměstek.

Konference o TTIP byla součástí hospodářského fóra „10 let ČR v EU“. Navázala na blok věnovaný proměnám ekonomického prostředí EU, o kterém si můžete přečíst zde »

www.bvv.cz/msv

  • autor:
  • Veletrhy Brno, a.s.
  • Veletrhy Brno, a. s.

    Veletrhy Brno, a. s.

    Veletrhy Brno, a. s., jsou nejvýznamnější veletržní správou ve střední Evropě. Jejich hlavní činností je pořádání veletrhů a výstav.



Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník