Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

Po červnovém představení nové řady TX2 na mnichovské Automatice si tyto průmyslové roboty odbydou svou středoevropskou premiéru na letošním strojírenském veletrhu v Brně.

K standardně vysoké výkonnosti robotů Stäubli nabídne nová řada několik výrazných vylepšení v duchu aktuálních trendů Industry 4.0 a spolupráce robotů s člověkem ve všech možných výrobních prostředích.

Stäubli má za sebou další úspěšný veletrh, kdy Automatica 2016 opět překonala předchozí ročníky zejména díky jedinečnému konceptu veletržní expozice. Na dosud největším stánku mohli návštěvníci pozorovat velice realistický a plně funkční model Smart Factory – továrny budoucnosti, ve které různé roboty TX2 na vzájemně propojených pracovištích předvedly svou kompatibilitu v rámci Industry 4.0 i své kolaborativní schopnosti.

 

Roboty TX2 od Stäubli 
  

Aby se koncept Smart Factory co nejvíce přibližoval realitě běžných průmyslových provozů, byla pro všechny robotické buňky provedena kompletní analýza rizik, která následně prošla kontrolou a schválením od nezávislé autority. Každá z prezentovaných buněk by tak bez jakýchkoliv dalších úprav mohla být nasazena přímo v reálném provozu. V podobném duchu bude koncipován i stánek Stäubli (pavilon G1, č. 48) na brněnském MSV s několika roboty TX2 v akci.


Rychle a bezpečně zároveň

Zásadní novinkou u nové řady robotů jsou jejich jedinečné bezpečnostní funkce. Uvedením robotů TX2 s novými kontroléry CS9 otevírá Stäubli novou kapitolu ve spolupráci robotů s člověkem. Nové modely se mohou pochlubit samostatnými bezpečnými digitálními enkodéry na všech osách a jako jediné roboty na trhu splňují všechny jejich komponenty přísná kritéria nejvyšší kategorie bezpečnosti SIL3, PLe.

Pro zajištění maximální bezpečnosti je každý pohyb robotu monitorovaný senzory. Navíc jsou zaznamenávány v reálném čase souřadnicová poloha všech os, rychlost i zrychlení. Pro řadu TX2 zvolilo Stäubli konfigurovatelné bezpečné I/O moduly a real-time Ethernet sběrnici, které garantují maximální bezpečnost a kompatibilitu. Pomocí nového ovládacího panelu SP2 s barevnou dotykovou obrazovkou s úhlopříčkou 7“ je pak kompletní ovládání mnohem snadnější.

Roboty TX2 od Stäubli 
  

Flexibilita především

Generální manažer Stäubli Robotics Gerald Vogt vysvětluje, proč se Stäubli rozhodlo využívat svých standardních průmyslových robotů i pro kolaborativní aplikace a nevydalo se tak cestou typických kolaborativních robotů, jak je dnes můžeme vidět na trhu: „Již od začátku jsme nechtěli vyvíjet speciální model pouze pro kolaborativní aplikace. Tyto roboty jsou totiž normami velmi limitované co do nosnosti, rychlosti a dynamiky pohybů. A proto jsme raději uzpůsobili naše standardní roboty pro spolupráci s člověkem bez jakýchkoliv kompromisů v jejich výkonnosti – a mluvíme o nich tedy jako o nejrychlejších bezpečných robotech na světě.“

Vogt, který řadu let vedl i vývojové oddělení ve výrobním závodu Stäubli ve francouzském Faverges, vidí zásadní výhodu této strategie ve flexibilitě robotů: „S šestiosými roboty TX2 můžeme pracovat ve všech úrovních spolupráce s člověkem. Zároveň díky skvělé výkonnosti, rychlosti, přesnosti a spolehlivosti těchto robotů představují první volbu pro náročné aplikace s důrazem na vysokou produktivitu. A těch je stále v průmyslu naprostá většina.“

Roboty TX2 od Stäubli 
  

Jeden robot zvládne vše

Tato flexibilita získává nový rozměr i pokud uvážíme realitu současné průmyslové výroby. Životnost robotů Stäubli výrazně převyšuje běžný několikaletý životní cyklus jednotlivých projektů, na jehož konci je nutné výrobu často upravit pro další projekt. Vzhledem i k velmi pozvolnému nástupu kolaborativních aplikací se tak snadno může stát, že nyní ještě předností těchto robotů nedokáže řada firem využít a upřednostní standardní rychlé roboty.

Po pár letech se ale situace může změnit a určitá míra spolupráce robotu s člověkem bude přínosná, pokud ne přímo nutná. To by tedy pro daný podnik znamenalo další investici do pomalých kolaborativních robotů určených výhradně pro tyto aplikace. S roboty Stäubli řady TX2 tyto problémy zcela mizí a změna je otázkou pouhého přeprogramování. „Díky svým jedinečným vlastnostem tak roboty Stäubli chrání nejen zaměstnance a výrobu, ale i vaši investici,“ uzavírá Gerald Vogt.


Pro více informací prosím kontaktujte:

Stäubli Systems, s.r.o. | Michal Scholze | E-mail: m.scholze@staubli.com


Stäubli: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty

Stäubli je globálním dodavatelem mechatronických řešení ve třech oborech: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty. S více než 4500 zaměstnanci najdete pobočky Stäubli v 25 zemích a obchodní zastoupení ve více jak 50 zemích po celém světě.

www.staubli.cz

  • autor:
  • Michal Scholze
  • Stäubli Systems, s.r.o.

    Stäubli Systems, s.r.o.

    Zvyšování produktivity snižováním času při výměnách forem, rychlá výměna forem, upínací systémy, multispojky, průmyslové roboty pro plastikářský průmysl.

Soubory ke stažení



Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník