• Úvod
  • Odborné články
  • BGS a Biopolymery – nové možnosti použití v elektronice a elektrotechnice s využitím radiačního síťování

BGS a Biopolymery – nové možnosti použití v elektronice a elektrotechnice s využitím radiačního síťování

BGS a Biopolymery – nové možnosti použití v elektronice a elektrotechnice s využitím radiačního síťování

Výrobky v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu (EaE) musí splňovat vysoké požadavky na nehořlavost a často náročné tepelné požadavky. Biolymery, které jsou dostupné na trhu, tyto požadavky nesplňují.

Ve společném výzkumném projektu Fraunhoferových institutů WKI a IAP, poskytovatele služeb radiačního síťování BGS a dalších průmyslových partnerů bylo nyní poprvé dosaženo úspěchu při vývoji retardérů hoření na biologické bázi v bioplastech. Díky tomu by se plasty ze 100% biologických materiálů mohly v budoucnu používat v elektronice a elektrotechnice. V rámci výzkumného projektu bylo testováno zpracování pomocí kompaundování, vstřikování a aditivní výroby.

V rámci tříletého výzkumného projektu se pozornost soustředila na několik cílů týkajících se vývoje nových bioplastů a biokompozitních materiálů pro aplikace v elektronice a elektrotechnice. Hlavní pozornost byla zaměřena na vývoj bezhalogenového retardéru hoření (aditiva), který lze použít v bioplastech v co nejmenším množství a tedy s nízkými náklady, a na objasnění, do jaké míry může radiační síťování dále zlepšit hořlavost materiálu. "V rámci našeho dílčího projektu zaměřeného na účinky elektronového záření na nové materiály jsme si stanovili tři cíle," vysvětluje Dr. Dirk Fischer, vedoucí oddělení vývoje aplikací v BGS. „Radiačním zesíťováním nových biologických materiálů jsme chtěli na jedné straně zvýšit efekt zpomalování hoření, a na druhé straně dosáhnout spojení retardéru hoření s biopolymerem. Kromě toho jsme chtěli prokázat síťovatelnost biopolymerů, které jsou již na trhu k dispozici, zejména v různých recepturách a s použitím dřevních částic. Výsledky týkající se síťovatelnosti a výsledných změn vlastností nás přesvědčují o tom, že to povede k novým aplikacím plastových výrobků na bázi bio v oblasti elektrotechniky a elektroniky," pokračuje Fischer.

Nově testováno: radiační síťování elektronovým zářením váže retardéry hoření na polylaktidy (PLA) patřící k bioplastům

Pro dosažení optimální nehořlavosti je nutné retardéry hoření rovnoměrně rozptýlit v biopolymerní matrici mimo PLA. Spojení s biopolymerní matricí by mělo být dosaženo pomocí speciálně vyvinutých reaktivních retardérů hoření. Jako nový postup pro navázání retardérů hoření na matrici bylo použito záření s urychlenými elektrony (elektronové záření). Tento netermický proces se již mnoho let používá ke zlepšování vlastností komoditních a technických plastů a je standardním postupem v mnoha průmyslových odvětvích.

Radiačnímu síťování v oblasti bioplastů byla dosud věnována jen malá pozornost. Vlastnosti polymerů jsou zde modifikovány spuštěním kontrolovatelných síťovacích a vazebných reakcí prostřednictvím dávky záření. Při testech se ukázalo, že účinná je přísada, kde síťovací reakce PLA prokazatelně převážila nad degradací polymeru vlivem záření. Další přísady byly také důkladně testovány. "Výsledky zlepšují naše znalosti o přísadách, z nichž některé byly použity poprvé, a také o procesech při zpracování plastů," vysvětluje Fischer. "To nám umožnilo prokázat zejména vliv ozařování na síťovatelnost těchto nových receptur na biologické bázi."

Projektový tým - výzkum biopolymerů v elektronice a elektrotechnice 

Projektový tým:
Přední řada zleva doprava: Dr. Jens Balko (Fraunhofer IAP), Marc Mohring (J. Rettenmaier & Söhne GmbH), Dr. Antje Lieske (Fraunhofer IAP), Jochen Rausch (BGS), Katharina Krupp (BGS) Michaela Loos (BGS);
Zadní řada zleva doprava: Reinhard Lorenz (Georg Utz GmbH), Bernd Nass (Clariant Plastics & Coatings GmbH), Dr. Arne Schirp (Fraunhofer WKI), Andreas Neufing (Hager Electro GmbH), Dr. Dirk Fischer (BGS). 

 

 

Kompaundování s bio-PA: testování retardérů hoření a radiačního síťování

Kromě toho byly v rámci výzkumného projektu vyvinuty nehořlavé receptury na bázi biopolyamidů (PA) pro vstřikování s ochranou proti hoření a poprvé byla zkoumána schopnost radiačního síťovaní působením elektronového záření. „Ukázalo se, že biopolyamidy, které přitom byly použity, jmenovitě PA6, PA10 a PA11, lze velmi účinně zesíťovat a nemají žádné nevýhody ve srovnání s běžnými plasty na fosilní bázi,“ říká Dr. Fischer, vedoucí projektu BGS. Byl také prokázán pozitivní vliv přídavku částic na bázi dřeva na účinnost retardéru hoření. Stejně jako při předchozích zkouškách s PLA a PBS se rychlost uvolňování tepla snížila přidáním dřeva, přičemž se současně zkrátila doba vznícení. Slibné výsledky jsou předmětem dalšího výzkumu.

„Radiačním síťováním vyvinutých materiálů vzniká nový profil vlastností. U téměř všech receptur na bázi PA se nám podařilo prokázat zvýšení pevnosti v tahu a modulu pružnosti v tahu se snížením vrubové houževnatosti,“ vysvětluje Fischer. „Projekt také prokázal, že výroba síťovatelných receptur a jejich zpracování vykazuje hodně paralel se známými konvenčními plasty. Plasty na biologické bázi tak mohou v mnoha aplikacích nahradit běžné plasty a spektrum jejich vlastností lze dále optimalizovat radiačním síťováním. To otevírá nejen nové možnosti v oblasti elektroniky a elektrotechniky, ale také vytváří nové oblasti použití v automobilovém průmyslu – zde existuje obrovský potenciál.“

Financování

Název projektu: Vývoj nových aplikací bioplastů a biokompozitních materiálů v elektronice a logistice s využitím bezhalogenových systémů zpomalujících hoření

Financující subjekty: Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství (BMEL)

Řídící agentura projektuFachagentur Nachwachsende Rohstoffe e. V. (FNR)

Partneři projektu

  • Fraunhofer WKI
  • Fraunhofer IAP
  • Clariant Plastics & Coatings (Německo) GmbH
  • Linotech GmbH
  • Hesco Kunststoffverarbeitung GmbH
  • Kabel Premium Pulp & Paper GmbH
  • Hager Electro GmbH
  • Rettenmaier & Söhne GmbH
  • Georg Utz GmbH
  • autor:
  • BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.
  • BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.

    BGS Beta-Gamma-Service GmbH & Co. KG.

    Průmyslové ozařování, procesy optimalizace plastových výrobků, radiační síťování plastových výrobků, radiační sterilizace, beta a gama ozařování.



Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Nejbližší výstavy a semináře

Plastikářský slovník