Bateriový průmysl v Evropě začíná růst

Bateriový průmysl v Evropě začíná růst

Ve švédském městě Skellefteå sjely z výrobní linky první baterie s evropským rodokmenem. Do roku 2030 by chtěl jejich výrobce, firma Northvolt, pokrýt 25 procent evropského trhu. Podíl na identifikaci hlavních technologických trendů v oblasti baterií a s tím souvisejících potřeb školení a vzdělávání má evropský projekt ALBATTS, jehož členem je i AutoSAP.

Na přelomu roku sjely z výrobních linek švédské firmy Northvolt první baterie pro elektromobily. Průlomové je, že se jedná o první čistě evropský projekt a nikoliv o výrobu zaběhnutého hráče se sídlem v Číně či Jižní Koreji.

 
  

První vyrobená baterie je prizmatického tvaru. Předpokládá se, že obsahuje lithium iontovou NMC technologii s vylepšenými parametry. Vyrábět se mají také cylindrické baterie, které využívá například Tesla.

Za baterie zelenější

Výzvy před Carlssonem a jeho týmem jsou jasné: postavit továrnu, která bude schopna cenou a parametry konkurovat zaběhlým, zejména asijským výrobcům. Peter Carlsson si je vědom, že aby elektromobilita dávala smysl, musí být výroba i produkt výrazně „zelenější“. U baterií cílí na dosažení 97procentní recyklovatelnosti a o 80 procent nižší uhlíkové stopy baterií než jakou vykazuje konkurence.

Firma s parametry start‑upu, která na svých webových stránkách vítá návštěvníky hláškou „Make Oil History“, se chce právě vysokými standardy udržitelnosti a etiky odlišit od konkurence. Využívá energii z obnovitelných zdrojů z nedaleké hydroelektrárny, snaží se maximálně rekuperovat teplo a do roku 2030 chce polovinu baterií vyrábět ze surovin z recyklovaných článků. K tomu staví recyklační zařízení Revolt s cílovou roční kapacitou 4 GWh, které má být největší v Evropě a kde bude možné recyklovat také zmetky z výroby.

Dalším známým nešvarem výroby baterií je původ surovin, jako je kobalt. Často pocházejí z problémových zemí a jsou těženy za nepřijatelných podmínek, včetně dětské práce. I zde má Northvolt svoji cestu a veškeré suroviny plánuje nakupovat napřímo, bez prostředníků a za dodržování vysokých standardů etiky a udržitelnosti.

Northvolt číslo jedna

Northvolt Ett je zatím největší projekt společnosti Northvolt, založené roku 2016, tedy rok po Carlssonově odchodu z Tesly. Společnost plánuje k roku 2024 rozjet dvě linky „Northvolt jedna“ s výrobní kapacitou 16 GWh. S pomocí dalších továren, které má v plánu vybudovat, chce Northvolt dosáhnout v roce 2030 výrobní kapacity 150 GWh a pokrývat 25 procent evropského trhu.

Výrobní haly „Northvolt jedna“ se skládají z takzvané „upstream“ výroby, která není nepodobná chemické nebo farmaceutické výrobě. Zde se, pod dohledem chemiků z kontrolní místnosti, míchají aktivní materiály na výrobu elektrod. Následuje „downstream“ výroba, kde dochází s pomocí vysoké automatizace a digitalizace ke kompletaci baterií. Některé výrobní fáze probíhají v „dry rooms“ nebo „clean rooms“ s bedlivě hlídanými a regulovanými hodnotami čistoty a vlhkosti vzduchu.

“Vysokými standardy udržitelnosti se chce Northvolt odlišit od konkurence.”

Závěrečnou fází výroby je takzvané formátování baterií, kde jsou baterie poprvé přivedeny k životu a ověřují se jejich kvalitativní parametry. Zmetky jdou do recyklace a kvalitní kusy zamíří k zákazníkům, jakou jsou značky BMW, Volkswagen, Volvo nebo Polestar, se kterými Northvolt podepsal kontrakty v hodnotě 30 miliard dolarů. K sestavování bateriových článků do takzvaných „battery packů“ včetně instalace BMS (Battery Management System), tedy elektroniky, která hlídá hlavní parametry nabíjení či vybíjení baterie včetně zajišťování správné teploty, dojde až přímo u automobilových výrobců.

 
  

Budoucí podoba „Northvolt jedna“ v blízkosti města Skellefteå na severu Švédska.

Předpokládané objemy potřebných surovin »

Je to všechno o lidech

„Northvolt jedna“ má zatím 500 zaměstnanců 56 národností, při dosažení plné kapacity by tady měly pracovat tři tisícovky lidí.Northvolt vede masivní náborovou kampaň, kterou získává manažery, inženýry, vědce, kvalitáře i pracovníky do výroby z celého světa. Cení se zkušenosti například z chemického nebo farmaceutického průmyslu pro „upstream“ a ze zpracovatelského průmyslu včetně papírenského nebo automobilového pro „downstream“ výrobu.Mezi nedostatkové kompetence patří například elektrochemie, elektronika, mechanika, procesní inženýrství a technologie výroby. V souvislosti s rozvojem elektromobility se v Evropské unii v rámci celého hodnotového řetězce baterií předpokládá vznik několika milionů pracovních pozic.

Bateriové technologie budoucnosti»

  • Lithium-ion
  • Lithium-síra
  • Sodík-ion
  • Kov-vzduch
  • Strukturální baterie
  • Superkondenzátory a ultrakondenzátory
  • Palivové články

Jako sněhová koule

Northvolt se o kvalifikované pracovníky bude muset přetahovat s řadou dodavatelů, které gigatovárna do regionu přiláká. Velikost továrny umožňuje Northvoltu diktovat si podmínky, včetně lokalizace dodavatelů v blízkosti výroby. V oblasti vyrostou výrobní závody firem jako jihokorejský Donjin Sweden (anody), čínský Kedali Sweden (bateriová pouzdra) nebo australský Ecograf (grafit). Ve středním Švédsku bude továrna čínské firmy Senior Technology Material (sepáratory). V regionu Vaasa v sousedním Finsku, naproti Skellefteå přes Botnický záliv, mají vyrůst výrobní kapacity finské společnosti Grafintec (grafit) a indické společnosti Epsilon Advanced Materials (anody). Pokud vše půjde podle plánů, přidá se brzy region k rostoucím evropským bateriovým hubům, jako jsou Maďarsko nebo v Německu oblasti Berlín‑Brandenburg, Wolfsburg‑Hannover a Kaiserslautern/ Stuttgart.

O projektu ALBATTS

Do projektu ALBATTS (The Alliance for Batteries Technology, Training and Skills) je zapojeno 20 partnerů z 10 evropských zemí. Projekt analyzuje celý hodnotový řetězec baterií od těžby a zpracování nerostných surovin přes výrobu baterií a bateriových packů, aplikace baterií v mobilních zařízeních (silniční vozidla, lodě, vlaky, letadla, drony, kola, koloběžky apod.) i stacionárních zařízeních (úložiště energie) až po druhý život baterií a jejich recyklaci. Pomocí analýz, webinářů a dotazníkových šetření identifikuje hlavní technologické trendy v oblasti baterií, potřeby průmyslu a existující nabídku vzdělávaní a navrhuje úpravy vzdělávacích systémů s cílem zajistit budoucí konkurenceschopnost EU, zejména s ohledem na nástup e‑mobility. AutoSAP v rámci projektu ALBATTS vede pracovní skupinu WP5 zabývající se použitím baterií v mobilních aplikacích.

Více informací»

  • autor:
  • AutoSAP


Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník