- Úvod
- Odborné články
- Arburg Technologické dny 2016: Zlatý věk
Arburg Technologické dny 2016: Zlatý věk
Na Technologických dnech společnosti Arburg, které se konaly od 16. do 19. března 2016 v německém Lossburgu, oslavily svůj debut elektrické stroje řady „Golden Electric“. Díky použití osvědčených a standartizovaných součástek se nové stroje mohou pochlubit vysoce kvalitní technologií od společnosti Arburg „Made in Germany“ (Vyrobeno v Německu) s atraktivním poměrem ceny a výkonu.
Řada Golden Electric společnosti Arburg je navržena tak, aby následovala úspěch starší hydraulické řady strojů Golden Edition. Nové stroje Allrounder Golden Electric jsou schopny splnit požadavky zákazníků, kteří potřebují vysoce výkonné stroje menší a střední velikosti pro přesnou a energeticky efektivní výrobu technických výlisků.
Technologie elektrických pohonů za atraktivní cenu
Osvědčené technické komponenty nové řady strojů jsou přesně to, co zákazníci u nové řady strojů Arburg očekávají. Stroje Allrounder Golden Electric využívají konzistentní standardizaci, která umožňuje nabídnout vynikající poměr ceny a výkonu, např. prostřednictvím již dříve zavedených kombinací vzdálenosti mezi vodícími sloupy, uzavírací silou a velikostí vstřikovací jednotky. Nové stroje jsou k dispozici ve čtyřech velikostech (370, 470, 520 a 570) s uzavíracími silami 600, 1 000, 1 500 a 2 000 kN.
Vysoce výkonné, přesné, energeticky účinné
Dvojitý pětibodový kloubový systém uzavírací jednotky zajišťuje rychlé, vysoce výkonné cykly. Pohony stroje s kuličkovými šrouby pracují s velkou přesností a vstřikovací jednotka s regulací polohy šneku zajišťuje vysokou kvalitu vstřikování.
Stroje Allrounder řady Golden Electric jsou vybaveny osvědčenými německými servomotory chlazenými kapalinou a nabízejí výhody v podobě úspor energie, suchých krátkých cyklů a vysoké reprodukovatelnosti. Vysoká účinnost použitých servomotorů, průběžná regulace jejich výkonu a získávání rekuperační energie při brzdění některých pohybů stroje znamená, že tyto stroje spotřebovávají až o 55% méně elektrické energie ve srovnání se standardními hydraulickými stroji. Tyto stroje se snadno obsluhují a díky vytáčecí vstřikovací jednotce, modulárnímu konceptu plastifikačních komor a dalšímu vylepšení systému centrálního mazání a chlazení rovněž v provozu snadno servisují.
obr.1: Nová řada Golden Electric se skládá ze čtyř vysoce výkonných elektrických strojů střední třídy pro přesnou, energeticky účinnou výrobu sofistikovaných výlisků. |
Zaměřeno na: Standardní aplikace
Řada Golden Electric je určena pro výrobu standardních technických výlisků z termoplastů. Špičkové elektrické stroje Alldrive vyráběné firmou Arburg nadále zůstávají zákazníkům k dispozici pro speciální aplikace, které vyžadují individuální úpravu a zvláštní vybavení stroje.
Posílení portfolia elektrických strojů
S ohledem na současný zájem o komplexní a ucelenou nabídku vstřikovacích strojů na mezinárodních trzích, přichází uvedení řady Golden Electric přesně v pravý čas. Vzhledem k výhodám, které elektrické stroje nabízejí, zajímá se o tento typ strojů, spojující v sobě takové funkce, jako je přesnost, úspora energie a reprodukovatelnost výroby při nízkých nákladech stále vyšší počet zpracovatelských společností. Nové řada elektrických strojů Allrounder Golden Electric nyní spolu s vysoce úspěšnou řadou hydraulických strojů Golden Edition tvoří novou rodinu „ zlatých“ produktů společnosti Arburg.
Od třídičů až po komplexní řešení na klíč
Společnost Arburg, jako dodavatel výrobních systémů, nabízí nejen vstřikovací stroje, ale také širokou škálu automatizačních řešení z jednoho zdroje. Na Technologických dnech 2016 bylo pro návštěvníky k vidění více než 30 automatických aplikací. Sortiment sahá od odebíračů vtoků, lineárních manipulačních systémů a šestiosých robotů s uživatelským rozhraním Selogica až po komplexní automatizovaná pracoviště s řešením na klíč, která jsou šitá na míru konkrétním požadavkům zákazníků.
„Aby se i nadále zvyšovala přidaná hodnota v celém procesu vstřikování, je do procesu integrován stále větší počet složitějších kroků a operací pomocí automatizace,“ vysvětluje Oliver Giesen, vedoucí oddělení projektů ve společnosti Arburg. „Technologické dny 2016 nám nabízejí příležitost ukázat našim zákazníkům na základě předváděných automatizovaných pracovišť a systémů navržených na klíč, jak mohou do vyráběných komponent integrovat další funkce, zajistit vysokou kvalitu dílů a rovněž vyrábět efektivněji.“
Individuální řešení na klíč
Poptávka po speciálních automatizovaných procesech vstřikování a řešeních šitých na míru, která je nutno technicky podporovat během provozu i nad rámec životního cyklu jednoho výrobku neustále roste. Společnost Arburg jako jeden z předních dodavatelů pokrývá v tomto sektoru celé spektrum řešení na klíč: od poradenství a řízení projektů přes implementaci a montáž, včetně servisu, až po dodávky komplexních automatizovaných pracovišť.
V reakci na vysokou poptávku po větších strojích Allrounder a těchto komplexních automatizovaných systémech se společnost Arburg dále snaží rozšiřovat své mezinárodní aktivity. Z uvedeného důvodu tato společnost investovala a ve svém výrobním závodě v Lossburgu nedávno otevřela další novou montážní halu o rozloze 18 600 čtverečních metrů. Ze 78 zkušebních a montážních pracovišť, které jsou v této hale k dispozici, je 38 určeno ke kompletaci automatizovaných pracovišť na klíč, na kterých budou vstřikovací stroje doplňovány roboty i dalšími periferními zařízeními a sestavovány do podoby automatizovaných pracovišť. Tato nová hala byla v rámci Technologických dnů 2016 také místem pro speciální, tématicky zaměřenou výstavní plochu „Roboti a řešení na klíč“. Celkově zde bylo k vidění několik desítek automatizovaných aplikací vybraných z různých odvětví a s různým stupněm složitosti.
Roboti v akci
Výstavní plocha „Roboti v akci“ na Technologických dnech také nabídla hravou formou pohled na to, co dnešní automatizované systémy od společnosti Arburg dokáží. Kolem překážkové dráhy zde byly umístěny dálkově řízené modely aut společnosti Bruder. Manipulační zařízení Integralpicker, vyráběné firmou Arburg, využívalo své rychlé pohyby ke sbírání a ukládání balíků sena na dvě nákladní auta a traktor se sklápěcí korbou, zatímco další lineární robotický systém Multilift V zajišťoval vykládku a přesun nákladu z nákladních aut na dlouhou vzdálenost. Šestiosý robot, ideální pro složité 3D pohyby, byl pak použit pro řízení traktoru. Tyto tři automatizační jednotky spolu komunikovaly prostřednictvím svých periferních rozhraní.
Společnost Arburg tak představila svoji filozofii standardizovaného řízení a sortiment produktů pomocí hravého praktického příkladu. Předváděné robotické systémy se programovaly prostřednictvím uživatelského rozhraní Selogica, kterým jsou vybaveny všechny vstřikovací stroje firmy Arburg. Díky tomu může obsluha vstřikovacího stroje sama snadno naprogramovat pohyby šestiosého robota, stejně jako pohyby lineárních robotických systémů Multilift. Tak je možné flexibilně reagovat na rychle se měnící požadavky výroby. Workshop „Programování robotů“, který v rámci Technologických dnů 2016 probíhal, ukazoval návštěvníkům na manipulačním zařízení Integralpicker V, jak snadné je naučit se ovládat robotický systém v uživatelském prostředí Selogica.
obr.2: S naší řadou automatizačních řešení jsme na Technologických dnech společnosti Arburg prezentovali celou řadu flexibilních robotických systémů pro naše zákazníky, a to až po složité systémy na klíč, spolu s poradenskými službami,“ řekl Oliver Giesen, vedoucí projektů ve společnosti Arburg. |
Široká škála aplikací pro automatizaci
Každý, kdo se chtěl dozvědět více o automatizaci, měl na Technologických dnech 2016 příležitost vidět více než 30 automatizovaných aplikací. Společnost Arburg nabízí nejen svou vlastní řadu robotů, ale také spolu s odbornými partnery realizuje komplexní řešení na klíč pro celou řadu průmyslových odvětví a aplikací. K velmi zajímavým exponátům patřily např.:
- Plně automatizovaný výrobní modul pro zdravotní výrobu: elektrický vstřikovací stroj Allrounder 520 A s úpravou pro čisté místnosti realizoval s 64 násobnou formou od společnosti Tanner výrobu pipetových špiček s dobou cyklu asi 4,5 sekundy. Kontrolu kvality, ukládání výrobků do krabic a baleni zajišťoval robotický systém ze subdodávky společnosti Hekuma.
- Plně automatizované pracoviště pro výrobu potravinářských obalů: Na rychloběžném hybridním vstřikovacím stroji Allrounder 570 H byly vstřikovány na 8 násobné formě tenkostěnné kelímky s materiálu PP s celkovou dobou cyklu 1,68 sekundy. Forma a automatizovaný systém pro vyjímání kelímků z formy a jejich následné stohování byly subdodávkou společností Brink.
- Další hybridní vstřikovací stroj Allrounder 630 H používal 4násobnou formu pro výrobu tenkostěnných vaniček o hmotnosti 14,5 g. Doplňující automatizace využívala lineární robotický systém Multilift V se zrychlenou dynamikou osy vstupující do formy. Díky tomu bylo možné snížit dobu odebírání dílců až o 40%. Celková doba výrobního cyklu byla přibližně 3,5 sekundy.
- Mezi další zajímavé aplikace patřilo integrované pracoviště na výrobu tepelně izolačních pouzder pro nápojové lahve, které bylo vyráběno z pěnového polypropylenu pomocí procesu PCIM. Pouzdro v sobě mělo zaintegrováno několik upínacích elementů, které byly vstřikovány souběžně a automatizovaně vkládány do vypěňovací formy. Odborné informace o částicové pěně (EPP) a jejím zpracování poskytovali přítomným návštěvníkům zástupci společnosti Ruch Novoplast; a společnosti Krallmann.
- autor:
- ARBURG spol. s r.o.