• Úvod
  • Odborné články
  • Antimikrobiální ochrana plastových výrobků – řešení nabízená společností IMCD Czech Republic s.r.o.

Antimikrobiální ochrana plastových výrobků – řešení nabízená společností IMCD Czech Republic s.r.o.

Antimikrobiální ochrana plastových výrobků – řešení nabízená společností IMCD Czech Republic s.r.o.

Soužití lidstva a mikroorganismů je odvěké, provázanost těchto dvou světů je obrovská a rovnováha velice křehká. Díky vývoji vědy, zejména v posledních dvou staletích, se nám daří postupně chápat jednotlivé mechanismy vzájemné interakce, což nám pomáhá při potlačování projevů ohrožujících zdraví lidí.

Také zpracovatelé plastů mohou velkou měrou přispět k prevenci šíření patogenů v běžném prostředí a to především modifikací vlastností plastových výrobků za použití antimikrobiálních aditiv. Jaké možnosti se nabízejí?

Jako první můžeme zmínit anorganické látky na bázi kovových iontů. Působí jako inhibitory růstu mikroorganismů – bakterií, plísní, řas a mohou potlačovat také aktivitu virů. Nejčastěji se jedná o ionty stříbra, mědi a zinku, které jsou dodávány na různých nosných systémech, včetně rozpustných skleněných forem a zeolitů. Ty zajišťují dlouhodobý účinek antimikrobiální látky a kompatibilitu s polymerními sloučeninami.

IMCD 

 

 

Dobrým příkladem je stříbrné fosfátové sklo, které účinkuje především ve vlhkém prostředí, nebo Ag/Zn zeolity a Ag/Cu zeolity, jež vykazují lepší výsledky i při trvalém styku s vodou. Anorganické antimikrobiální látky mají vynikající tepelnou stabilitu a vydrží i náročné podmínky při zpracování plastů až do 500⁰C.  Jsou vhodné pro technologie vyfukování fólií a kontejnerů, vytlačování vláken a desek, rotační formování a vstřikování. Dodávají se v práškové nebo tekuté formě a také jako peletizované masterbatche. Výběr typu a v něm obsažené účinné látky vždy závisí na aplikaci a kritériích, které má koncový produkt splňovat (externí/interní použití, styk s vodou nebo potravinami, požadavky na čirost/barevnost výrobku, ap.).

Druhou skupinu tvoří syntetické organické sloučeniny, např. pyrithion zinečnatý využívaný v kosmetice jako běžná součást šamponů proti lupům. Jeho použití v polymerech má svá omezení především pro nízkou tepelnou stabilitu při zpracování (rozkládá se při 240⁰C), také není příliš vhodný pro venkovní aplikace kvůli nízké odolnosti k UV záření.  Isothiazolinony takováto omezení nemají.  Thiabenzadol je možné použít jako aditivum s protiplísňový efektem i pro polymery vyžadující teploty zpracování přesahující 300⁰C. Pro nízkoteplotní plasty jako je např. PVC je vhodný Iodopropynylbutylkarbamát, který je díky obsaženému jódu výborným antifungicidem využívaným také ve stavebnictví nebo nátěrových hmotách. Organická aditiva obecně jsou v porovnání s anorganickými ionty kovů levnější, nejsou však obvykle vhodná pro použití do transparentních plastů a pro výrobky, které přicházejí do styku s potravinami a pitnou vodou.

Třetí skupinu tvoří aditiva na bázi rostlinných výtažků obsahujících methon a menthol (pepermintové oleje). Obsahují více než 100 přírodních substancí se silným antibakteriálním působením.  Známá a hojně využívána jsou jako potravinářská aditiva (žvýkačky, zubní pasty atp.), pro plastikářské využití jsou vhodná zejména proto, že mají certifikace pro potravinářské aplikace a negativně neovlivňují výslednou barevnost/čirost koncového produktu.

Příklady použití:
• Potravinářský průmysl – dopravní pásy v potravinářských prostorech, tuby, obaly, krájecí prkénka
• Textil – funkční oblečení, bytový textil
• Medicinální – obklady, kryty, nástroje a pomůcky
• Spotřební zboží – zubní kartáčky, holicí strojky, hračky
• Elektro – plastové součásti praček, myček, ledniček
• Automobilový průmysl – palubní desky, volanty, ovládací prvky, sedadla
• Sanitární – umyvadla, WC sedátka, vany

IMCD 
  

Aditiva mají globální registrace a mohou se prodávat v zemích EU.  Splňují požadavky nařízení Evropské unie o biocidních přípravcích 528/2012, které je spravováno Evropskou chemickou agenturou.

Kontakt pro antimikrobiální aditiva:

IMCD Czech Republic s.r.o., Bělohorská 260/39, 169 00 Prague 6  
+420 724 588 937 • E kamila.sperkova@imcd.cz  • W  www.imcdgroup.com

  • autor:
  • IMCD Czech Republic s.r.o.


Mohlo by vás také zajímat



 

Nejnovější inzeráty

Plastikářský slovník