Špičkový spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem od renomovaného japonského výrobce Konica Minolta
Japonská společnost Konica Minolta Sensing, jejíž zastoupením na českém a slovenském trhu je společnost Anamet s.r.o., patří dlouhodobě ke standardům v oblasti přístrojové techniky. Ať už potřebujete objektivně hodnotit barevnost interiérových nebo exteriérových dílů, kvalitu obrazovek, malých i velkých displejů, Konica Minolta Vám vždy nabídne to nejlepší, co lze pořídit.
Tento rok uvádí na trh Konica Minolta excelentní přenosný spektrofotometr v geometrii d/8°. Představení přístroje proběhlo na jaře 2019 a už o pár měsíců později se na nový model tvoří pořadník. Požadavky zákazníků ale výrobce stíhá nasytit. Velmi přísné a v některých aspektech až těžko splnitelné požadavky na nový model se vývojovému týmu v Konice Minoltě podařilo naplnit, snad i v jistých aspektech překonat. S mezipřístrojovou shodou
Spektrofotometr CM-26dG má unikátní průhled pro kontrolu zaměřeného bodu. Před každým měřením si tak může uživatel jednoduše ověřit, že měří požadovaný bod. Ten je navíc velmi intenzivně osvětlen, což zjednodušuje práci u tmavých vzorků, které vysoké procento osvitu absorbují. Precizního záměru měřeného místa lze docílit také příklopným terčem s vyměnitelnou velikostí terče.
Jedním modelem lze současně měřit barevnost i lesk pomocí dvou velikostí apertur. Uživatel nového modelu má na výběr měření barevnosti i lesku pomocí středně velké měřící clony MAV (8 mm) při osvětlení plochy vzorku o velikosti elipsy 12 x 12,5mm, ale také pomocí malé měřicí plochy s rozměrem 3 mm. Měřící tlačítko je umístěno na přístroji z obou stran. Nový model je tak vhodný jak pro praváky, tak pro leváky. CM-26dG je lehký a používá velký a snadno čitelný barevný displej pro zobrazení a správu dat měření buď numericky nebo graficky.
Pro přístroje s difuzní geometrií d/8° je typické, že umí měřit ve dvou režimech. Režim SCI (Specular Component Included) tedy včetně odleskové složky je používána všude tam, kde je potřeba měřit samotnou barevnost bez ohledu na vliv dezénu (textury). V režimu s vyloučenou leskovou komponentou SCE (Specular Component Excluded) se měří všechny vzorky, kde potřebujeme zohlednit vliv povrchové úpravy-textury. To je typický příklad pro interiérové díly v automobilovém průmyslu.
Nový spektrofotometr přichází na trh ve třech variantách. Model CM-25d měřící barevnost bez lesku, obsahující pouze středně velkou aperturu MAV 8mm. Model CM-26d, který měří barevnost bez lesku, avšak s výběrem dvou velikostí apertur, tedy MAV 8mm a SAV 3mm a nakonec nejvyšší verze CM-26dG kde je u obou velikostí měřících apertur měřena i hodnota lesku 60°.
Spektrofotometr lze volitelně doplnit o Bluetooth modul pro bezdrátovou komunikaci. V základu obsahuje vyměnitelný akumulátor, který je nabíjen pomocí standardního USB kabelu, pomoci které přístroj také komunikuje s PC. Přístroj je již v základu vybaven podstavcem, který obsahuje všechny standardy, tedy černý a bílý pro modely CM-25d a CM-26d, a v případě modelu CM-26dG je zde i standard pro měření lesku. Značným pomocníkem při práci s přístrojem je i aplikace CM-CT1, díky které je možné se k přístroji připojit vzdáleně a jeho nastavení nakonfigurovat. Tato aplikace ušetří spoustu času tam, kde je z jakéhokoli důvodu nutné ryché přenastavení.
- autor:
- Anamet s.r.o.