Konference FSM 2024: Na cestě k excelenci při zpracování plastů
Program konference FSM: Legislativní výzvy a technologický pokrok
Hlavní část odborného programu koference FSM: Formy, stroje, materiály, se zaměřila na aktuální požadavky evropské legislativy, vývoj plastových materiálů a inovace ve zpracovatelských technologiích. Přednášející z řad ministerstva průmyslu, Svazu chemického průmyslu, technických univerzit a zástupci významných firem přinesli komplexní přehled o současném dění v oboru. Program byl osvěžen dvěma moderovanými diskuzemi reagujícími na akutní problémy plastikářského průmyslu, především na změny konkurenčního prostředí v Evropě a na striktní požadavky evropské legislativy.
Historická vzpomínka na předchozí konference pořádané Uniplastem Brno
Podvečení část prvního dne byla vzpomínková, věnovaná historickým ročníkům konferencí. Pozvaní pamětníci - dřívější organizátoři konferencí a seminářů Lubomír Zeman, Ondřej Kebrle a Jaroslav Novák - zavzpomínali na organizaci a průběh konferencí v 70. a 80. letech. Jejich vyprávění přiblížila mladším generacím, s čím se potýkali tehdejší plastikáři. Ale přinesla i úsměvné příběhy. V závěru byli tito matadoři plastikářského průmyslu bývalého Československa oceněni za svou dlouholetou aktivní činnost křišťálovou plaketou.
Pozvaní pamětníci - bývalí organizátoři konferencí a seminářů, zleva Lubomír Zeman, Ondřej Kebrle a Jaroslav Novák |
Klíčová témata: Recyklace, bioplasty a umělá inteligence
Příspěvky odborníků pokryly široké spektrum aktuálních témat, od využití plastových recyklátů v autoprůmyslu přes konkurenceschopnost českých nástrojáren až po inovativní přístupy ke zpracování bioplastů. Důraz byl kladen na technologický pokrok, včetně využití umělé inteligence při zpracování plastů, a na možnosti efektivního využití komunálního plastového odpadu jak chemickou, tak mechanickou cestou. Diskuze se věnovaly především možnostem plnění ekologických cílů Evropské unie. Z diskuzí i přednášek vyplynulo, že udržitelnost nemůže být pouze ekologická, ale musí být především ekonomická.
Odborný pohled na udržitelnost a konkurenceschopnost
Výsledky diskuzí a prezentací ukázaly, že český a slovenský plastikářský průmysl má své pevné základy. Je schopen se přizpůsobit změnám a tak přežít i nesmyslné či rozporuplné požadavky na ekologii, nízkonákladovost nebo zbytečně vysokou kvalitu výsledných výrobků při zpracování odpadních plastových materiálů. Účastníci zpětně v dotazníku vyhodnotili témata jako aktuální a pro jejich denní práci inspirující. To bylo také cílem konference – spojit různé organizace a firmy a přinést nekomerční osvětový náhled na aktuální stav plastikářského průmyslu v České republice a na Slovensku.
Odborné diskuse během konference |
Poděkování partnerům a zapojeným organizacím
Na konferenci vystoupili odborníci z prestižních organizací a firem, jako jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz chemického průmyslu, Orlen Unipetrol, Resinex, Radka, Envalior, Borealis, Arburg, Engel, Wittmann, FV Plast, Simulplast, Spur, Slovenská technická univerzita a Univerzita Tomáše Bati. Akci podpořily společnosti SG Leasing, Arburg, Cecho, Radka a PlasticPortal, které přispěly k úspěšnému průběhu a vysoké úrovni odborného programu.
-
ARBURG spol. s.r.o.
Vstřikovací stroje, vstřikolisy, příslušenství pro plasty, dvoukomponentní vstřikování, automatizace výroby, aditivní výroba,...
Plastikářský průmysl pokračuje v růstu - 29. ročník veletrhu Plastpol Expo v Kielcích přivítá světové inovace
24.1.2025 Plastikářský průmysl v Polsku i ve světě roste a Polsko je lídrem v oblasti zpracování plastů ve střední a východní Evropě. Výstava Plastpol Expo, která se bude konat od 20. do 23. května 2025 v Targi Kielce, zůstává klíčovou...