Digitální 3D technologie pomohly s vytvořením busty a sochy T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště
Podkladem pro výrobu sochy i busty byla data získaná 3D skenerem GOM ATOS 5 z historické podobizny TGM. Počítačový model vytvořený jako polygonální síť pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis, v něm byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka následně vyfrézoval oba objekty ze snadno opracovatelného polyuretanu SikaBlock M330 – nejprve nahrubo a po vytmelení modelářskou hlínou následně také do drobných detailů. Finální tvary soše dodal sochař Ladislav Jezbera, jehož tvorba se vyznačuje experimentováním s moderními technologiemi.
O technickou realizaci sochy i busty se kompletně postarala společnost MCAE Systems, z Kuřimi, která již pětadvacet let patří k nejvýraznějším vystavovatelům na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde opakovaně prezentuje rozsáhlé expozice uměleckých děl i čistě průmyslových výrobků, vyráběných s pomocí nejvyspělejších technologií jako je právě 3D skenování, robotické obrábění nebo 3D tisk.
Socha i busta budou k vidění na výstavě československých průmyslových legend, kterou připravují Veletrhy Brno jako součást letošního MSV 2018. Veletrh se koná na brněnském výstavišti od 1. do 5. října.
-
MCAE Systems, s.r.o. organizačná zložka
3D digitální technologie, Rapid prototyping, 3D modelování, 3D digitalizace a měření, CAD/CAM software.
Komponenty zákazkového relé - sériová výroba 3D tiskem od společnosti cotu s.r.o.
4.4.2025 Jak lze 3D tisk využít pro sériovou výrobu součástek? Stereolitografií (technologií DLP) na strojích ASIGA vyrábíme finální díly pro zakázková relé od společnosti Relmag electronic.