Digitální 3D technologie pomohly s vytvořením busty a sochy T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště
Podkladem pro výrobu sochy i busty byla data získaná 3D skenerem GOM ATOS 5 z historické podobizny TGM. Počítačový model vytvořený jako polygonální síť pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis, v něm byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka následně vyfrézoval oba objekty ze snadno opracovatelného polyuretanu SikaBlock M330 – nejprve nahrubo a po vytmelení modelářskou hlínou následně také do drobných detailů. Finální tvary soše dodal sochař Ladislav Jezbera, jehož tvorba se vyznačuje experimentováním s moderními technologiemi.
O technickou realizaci sochy i busty se kompletně postarala společnost MCAE Systems, z Kuřimi, která již pětadvacet let patří k nejvýraznějším vystavovatelům na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde opakovaně prezentuje rozsáhlé expozice uměleckých děl i čistě průmyslových výrobků, vyráběných s pomocí nejvyspělejších technologií jako je právě 3D skenování, robotické obrábění nebo 3D tisk.
Socha i busta budou k vidění na výstavě československých průmyslových legend, kterou připravují Veletrhy Brno jako součást letošního MSV 2018. Veletrh se koná na brněnském výstavišti od 1. do 5. října.
-
MCAE Systems, s.r.o. organizačná zložka
3D digitální technologie, Rapid prototyping, 3D modelování, 3D digitalizace a měření, CAD/CAM software.
Stepanek3D: Využití generativního designu pro konvenční technologie
3.1.2025 Generativní design ve Fusion 360 přináší efektivní řešení pro CNC obrábění, lití a plechové díly. Umožňuje optimalizovat geometrii dílů s ohledem na materiálová, výrobní a prostorová omezení, čímž šetří náklady, čas...